Börekler »

Su Böreği

Su Böreği


Su Böreği

Su Böreği malzemeleri;

 • 1kg(10 çay fincanı) un
 • 1 su bardağı açma payı un
 • 1 su bardağı nişasta
 • 8 yumurta
 • 1 büyük paket (250 gr)kahvaltılık tereyağı

İÇ İÇİN:
 • 2 su bardağı rendelenmiş beyazpeynir
 • 1 demet maydanoz


Su Böreği uygulama aşamaları;

 1. Unu hamur tahtasına eleyip ortasını açarak yumurtaları kırın ve 1 tatlı kaşı tuz serperek iyice tellendirip özlü bir hamur yoğurun. Daha sonra büyük bjr yumak haline getirip üzerine nemli bir bez örterek 20 dakika dinlendirin, Bir bardak nişastayla 1 bardak unu karıştırarak açma işleminde kullanmak üzere hazırlayın.
 2. Hamur tahtasına nişasta-un karışımını hafifçe serpip büyük yumağı iki elinizin aya- sıyla uzun silindir haline getirin ve 10 eşit parçaya bölün, Her parçayı tek tek yu varlayarak ayrı ayrı yumaklar yapın ve yumaklara fiske fiske un serperek üzerle rini nemli bezle örtüp yarım saat daha dinlendirin. Her yumağa un-nişasta karışımını serperek elle bastırıp ikişer ikişer üst üste ko yun (yufkalar kurumamaları için tek tek açılmaz). 40 santimetre çapında bir daire halinde açın ve üçgen katlayıp açma işlemi bitinceye kadar temiz kuru bir bez altında muhafaza edin. ,
 3. Öte yandan geniş bir tencerede 5 tatlı kaşığı tuz konulmuş kaynar su hazırlayın. Bu arada tereyağını da ısıtarak eritin. Börek tepsisini yağlayıp bir yufkayı haşlamadan yayın ve üzerine yağ gezdirin; bir yufkayı da üzerine yaymak için yine haşlamayın. Kalan sekiz yufkayı kaynamakta olan tuzlu suda 1-2 dakika haşlayın ve soğuk suya daldırdıktan sonra süzgece alarak süzdürün. Sonra, kuru bir peçeteyle haşlama suyunu aldırarak tepsideki yufkanın üzerine yayın. Diğer yufkalardan dördünü daha aynı şekilde haşlayıp aralarına yağ gezdirerek tepsiye döşeyin. Beşinci yufkanın üzerine peynirli, ya da kıymalı börek içi döşeyin
 4. Öteki dört yufkayı da haşlayıp aralarına yağ gezdirerek yaydıktan sonra kalan haşlanmamış yufkayı en üste yayın ve üzerini kalan yağla yağlayın, Orta ısıda fırında 35-40 dakika pişirdiktenisonra 10-12 santimlik karelere kesip servis yapılır.
 5. İC HAZIRLANIŞI: Peynirli: Yukarıda belirtilen ölçüler için tuzu alınmış ve çok yumuşak olmayan beyaz peyniri rendeleyip ince kıyılmış maydanoz yaprakları ile karıştırın.Kıymalı : 300 gram orta yağlı koyun kıymasını 2-3 adet ince kıyılmış ya da rendelenmiş kuru soğan ve 1 çorba kaşığı yağla fazla kurutmadan ve tuz ekleyerek kavurup biraz da karabiber ekin.
 6. Not: Su böreği içine konacak harca, diğer böreklerde olduğu gibi, süt ve yumur koymayın. Böreğin karakteristik özelliklerini bozacak değişik karışımlardan sakının.


3988


Börekler,,Su,Böreği


Ortaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE