Babaganuş

Babaganuş malzemeleri;

 • 1kg patlıcan
  6 adet çarliston biber
  4 diş sarmısak
  1/2 tatlı kaşığı tuz
  1.5 bardak yoğurt
  2 çorba kaşığı tereyağı
  1/2 tatlı kaşığı kırmızı biber
  5-6 dal maydanoz


Babaganuş uygulama aşamaları;

 1. Patlıcan ve biberleri tercihan odun veya odunkömürü ateşinde köz-leyin. Közlenmiş patlıcan ve biberlerin kabuklarını soyun. Bunun için patlıcanları saplarından tutarak kabuklarını keskin bir bıçakla yukarıdan aşağıya doğru sıyırarak çıkartın, bir tahta üzerine yatırılmış biberlerin derisini de keskin-bıçakla keserek ayıklayın. Patlıcan ve biberlerin saplarını da kesip atın. Biberlerin ayrıca çekirdeklerini de atın. Eğer patlıcanları önce ayıklayacak olursanız, bol limon suyunda bekletmeyi ihmal etmeyin.
 2. Patlıcan ve biberleri tahta bir havanda dövün. Ayrı bir kapta, sarmısa-ğı tuzla ezerek yoğurda karıştırın. Patlıcan ve biberleri malzemenin tümünü rahatça alabilecek bir kaba aktarın. Sarımsaklı yoğurdu azar azar yedirerek patlıcan-biber ezmesine katın. Babaganuşu bir servis tabağına aktarın.
 3. Tereyağını küçük bir sahanda orta ateşte kızdırın. İçine kırmızı biberi katıp bir kez karıştırdıktan sonra sahanı ateşten alın. Babaganuşun üzerine kızdırılmış tereyağını gezdirip maydanoz dallarıyla süsledikten sonra servis yapın.


3989
Ortaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE