Yumurta pişirme teknikleri

Yumurtayı kullanırken dikkat etmeniz gereken bir hususu vurgulamak istiyoruz. Bu minik "protein deposu" nu, en uygun şartlarda bile en fazla iki hafta tazeliğini yitirmeden saklayabilirsiniz, Elinizin altında bu süreyi aşmış olanları varsa, onları sadece yemeklerde kullanmalısınız.

Bayat yumurtanın nasıl tanınacağına gelince; öncelikle hatırlatalım ki, taze olmayan yumurta hafiftir. Sarısını merkeze bağlayan bağ zayıfladığı için de, kulağınıza götürüp salladığınızda, durumu farketmeniz kolaydır. Kabuk, bayat yumurtada düzgünlüğünü ve parlaklığını kaybetmiştir. Bütün bunların ötesinde, emin olmanın en garantili yolu, elbette ki, onu bir tabağa kırmaktan geçer. Eğer, sinsi akın ortasında "lop" olarak duruyorsa, yumurtanın bayatlığından söz edilemez.

Yumurtayı pişirmeden önce kabuğu kirliyse mutlaka yıkayınız. Ancak, çok önceden yıkamak doğru değildir. Eğer suda pişirecekseniz, yumurtanın oda ısısına ulaşması için 20 dakika kadar beklemelisiniz. Çünkü, buzdolabından hemen alınıp kaynar suya atılan yumurtanın kabuğu çatlar ve akı, pişirme suyuna karışır. Bunu önlemede ikinci bir yol da, pişirme suyuna tuz atmaktır.

Suda pişen yumurta çeşitlerine gelince;

a) Rafadan: Pişirme kabına, yumurtaların üstünü örtecek kadar su koyup kaynatın vebir fiske tuz atın. Su iyice kaynayınca, ateşi hafifletin ve buzdolabından daha önce çıkarttığınız kabuğu temizlenmiş yumurtaları bir kaşık yardımıyla kaynar suya koyun. 2 dakika bekletip dikkatle sudan alın; yumurtalığa yerleştirerek servis yapın.

b)Yumuşak: Suda pişirdiğiniz yumurtanın daha kıvamlı olmasını istiyorsanız, "rafadan" yöntemini aynen uygularken, kaynar suda bekletme süresini 4-5 dakika olarak düşünün. Böylece, hem sarısı, hem de akı tam katılaşmayacak, ancak kabuk kırıldığında dağılmayacaktır. Yumurta akının iyice katılaşmasını istiyorsanız, bir dakika daha bekletin. Yumuşak yumurtayı kabuğundan kolayca çıkartmak için, soğuk su altında bir dakika kadar tutun.

c)Katı: Yumurtanın katı pişmesi için kaynar suda 8-10 dakika bekletmeniz yeterlidir. Her üç süre de, suyun kaynamaya baş: lamasından itibaren hesaplanmalıdır.

d)Kabuksuz: Alüminyum olmayan bir kaba su koyun. Kaynamaya bırakın ve suya her litre için, yarım çay bardağı sirke ve bir çay kaşığı tuz ilave edin. Su kaynayınca, yumurtaları birbirine değmeyecek şekildekırın. 3-4 dakika, yumurta akları katılaşıncaya kadar pişirip, süzgeçle* başka bir kaptaki soğuk suyun içine alın. "poşe yumurta" hazırlarken şu hususlara dikkat etmelisiniz; su fokurdamadan ağır ağır kay-namalıdır. Kaynamayan, ya da çok az kaynayan suya kırılan yumurtaların şekli bozulabilir. Yumurtaları yüksekten kırmamalı ve düşürmemelisiniz. Pişirdikten sonra, soğuk, ya da sıcak suya daldırma, pişirme suyundaki sirkenin kokusunun giderilmesi için gereklidir.

YAZDIRHepinize ağız tadıyla sağlıklı bir yaşam dileriz.