Limon Tatlısı

Limon Tatlısı malzemeleri;

7 kişilik

 • 10 yumurta
 • 2 limon
 • 1/4 bardak tozşeker
 • 100 gr tereyağı
 • fındık veya ceviz içi


Limon Tatlısı uygulama aşamaları;

 1. Limonlar bol suda iyice yıkandıktan sonra kabukları, beyaz kısmını almadan güzelce rendelenir. Daha sonra limonların suyu sıkılır ve kabukların üzerine dökülür.
 2. 10 yumurtanın sarısı beyazlarından ayrılır ve porselen bir kâseye konur. Üzerine tozşeker eklenerek mikserle veya çırpma teli yardımıyla iyice çırpılır. Şeker eriyip, yumurtanın sarısı beyazımtırak bir renk alınca, çırpmaya hiç ara vermeden, daha önceden hazırlanmış limon suyu ve limon kabukları a zar azar limon şeker ve yumurta karışımına katılır.
 3. Diğer tarafta bir tencerenin içine porselen kâsenin yarısına gelecek kadar su konup a teşe oturtulur. Su kaynayınca kâse tencerenin içine oturtulur ve karışım çırpmaya ara verilmeden biraz ılıtılır.
 4. Bu işlem yapılırken kaynayan suyun kâsenin içine sıçramamasına dikkat etmek gerekir. Porselen kâsedekiler ılıyınca içine hafifçe eritilmiş tereyağı katılır.Bir-iki defa daha çırpılarak tereyağı bu karışıma iyice yedirilir. Daha sonra kâse kaynar sudan çıkarılır.
 5. Diğer tarafta yumurtaların akları çırpılarak kar gibi beyaz bir köpük haline getirilir. Sonra bu köpük, soğumuş kremaya azar a zar bir sicim gibi akıtılarak karıştırılır.
 6. Bu şekilde hazırlanan limon tatlısı, büyük cam bir kâseye veya küçük cam kâselere konulduktan sonra buzdolabına kaldırılır ve i-yice soğutulur.
 7. İsteğe göre üzerine dövülmüş fındık veya ceviz içi konularak servis yapılır.


3981
Ortaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE