Sebze Yemekleri »

Enginar Fırında

Enginar Fırında

Enginar Fırında

Enginar Fırında, mutfağının klasiklerindendir.


6 kişilik
12 enginar
1 demet maydanoz
1 diş sarmısak
1 limon
75 gr rendelenmiş kayar peyniri (veya tulum peyniri)
1 kahve fincanı kurutulmuş ekmek tozu
3/4 su bardağı et suyu
1/2 su bardağı zeytinyağı
yeteri kadar tuz ve karabiber

Enginarların sapı hemen dibinden kesilir. Limonlu soğuk suda dış yaprakları koparılır. İç yaprakların dikenli ucu kesilir, göbeğindeki tüyler temizlenir. Ayıklanmış ve temizlenmiş enginarlar kaynar tuzlu suya atılıp iyice yumuşayıncaya kadar haşlanır.

Enginarlar iyice haşlanınca bir kevgirle sudan çıkarılır ve bir tabağa, çanak kısmı alta gelecek biçimde konduktan sonra tabak eğik duruma getirilir. Maydanozlar ince ince kıyılır. Buna ince ince doğranmış sarmısak katılır. Karışım bir kâseye konur. Kurutulmuş ekmek tozu ile rendelenmiş olan kaşar peynir ve bir tutam tuz katılır. Eğer tulum peyniri kullanılıyorsa tuz koymaya gerek yoktur. Karabiberi de serpildikten sonra karışım iyice karıştırılır.

Suyu iyice süzülmüş enginarların altısı bütün olarak bırakılır, altısı da ortadan ikiye kesilir.

Enginarlar alçak kenarlı, geniş bir güvece veya ateşe dayanıklı cam bir kaba bir sıra halinde yerleştirilir. Sonra göbekleri yukarı gelecek biçimde yerleştirilmiş enginarların ortalarına kaptaki karışımdan konur, zeytinyağı ve ılık et suyu da döküldükten sonra orta ısılı fırında pişirilir.

Enginarlar pişince fırından çıkarılır ve sıcak sıcak servis yapılır.

Enginar Fırında Afiyet Olsun...


1258


yemek tarifleri sebze yemekleri enginar fırında tarifi enginar, fırında, enginar fırında tarifi mutfağıOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE