Çörekler »

Paskalya Çöreği

Paskalya Çöreği

Paskalya Çöreği

Paskalya Çöreği, Türk mutfağının klasiklerindendir. Paskalya Çöreği'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Paskalya Çöreği tarifi malzemeleri;

 • 1 /2 kg un
 • 125 gr tereyağı
 • 50 gr bira mayası
 • 60 gr ılık su (maya için)
 • 50 gr ılık su (hamur için)
 • 150 gr pudraşeker
 • 1 kahve kaşığı mahlep
 • 4 yumurta
 • 25 gr kavrulmuş badem içi

Paskalya Çöreği tarifi uygulama aşamaları;

 1. Yarım kilo un elekten geçirildikten sonra, bunun yaklaşık dörtte biri mutfak tezgâhının üzerine veya hamur açmak için müsait herhangi bir yere boşaltılır. Unun ortası havuz gibi açılır. Bira mayası 60 gr kadar ılık suda eritildikten sonra bu havuzun içine boşaltılır ve un yoğrularak hayli sıkı bir hamur elde e-dilir. Böylece hazırlanan hamur yuvarlanıp bir kenarda yarım saat kadar dinlendirilerek kabartılır.
 2. Mayalı hamur kabarınca, daha önce yarım kilo undan ayrılmış olan dörtte üç kadarı tezgâhın üzerine boşaltılır. Bu unun da ortası çukurlaştırılır. Hamurun ortasına 150 gr pudraşeker, 1 kahve kaşığı mahlep konur, 3 yumurta kırılır.
 3. Bunlara daha önce mayalanmış olan hamur da, küçükçe parçalara bölünerek ilave edilir. İyice yumuşamış 125 gr tereyağı da katıldıktan sonra, zaman zaman 50 gr'lık sudan damlalar katarak bu karışım iyice yoğrulur ve gene sıkıca bir hamur haline getirilir.
 4. Böylece hazırlanan hamur kıvamını bulunca, düzgünce bir yuvarlak haline getirilir, derin bir porselen kabın içine konur. Üstüne nemli bir bez örtüldükten sonra, kabarması için ılık bir yerde yaklaşık 4 saat kadar dinlendirilir.
 5. 4 saat bekledikten sonra hafifçe kabarmış olan hamur, tezgâhın üzerinde elle yuvarlanarak uzunca bir hale getirilir ve 12 eşit parçaya bölünür. Elde edilen her bir parça avuç içinde top gibi yuvarlanır ve bu 12 top yeniden bir tepsiye konup yarım saat daha dinlendirilir.
 6. Bu süre sonunda yuvarlaklar teker teker hamur yoğrulan yere getirilir ve iki avuç a-rasında yuvarlanarak ortaları kalınca, uçları daha ince olacak biçimde yaklaşık 20 cm kadar uzatılır. Her bir hamur parçasının uçlarını daha ince yapabilmek için uç kısımlarını avuç içinde daha çok bastırarak yuvarlamak gerekir.
 7. Bütün parçaların uzatılması sona erince bunları üçer üçer ele alınır. Her bir üç parça tezgâhın üzerine yan yana yerleştirilir. Ortadaki hamur, kalın taraftan başlamak suretiyle önce bir tarafa, sonra da öbür tarafına doğru çevrilerek uçları saç örer gibi güzelce örülür. Bu işlem bitince, hamurların her iki uçları da bastırılmak suretiyle, birbirine yapışmaları sağlanır.
 8. Büyükçe bir fırın tepsisinin içine yağ kâğıdı serilir. Bunu hafifçe unladıktan sonra, yukarıda anlatıldığı şekilde hazırlanmış olan dört çörek bu kâğıdın üstüne aralıklı olarak sıralanır. Tepsi, iyice ısıtıldıktan sonra söndürülmüş fırında yaklaşık 2 saat kadar tutulup, hamurların biraz daha kabarması sağlanır.
 9. Bu süre sonunda tepsi fırından çıkarılır, ortadan ikiye açılmış yaklaşık 25 gr kadar badem içi, bu hamurların üzerlerine gömer-cesine gelişi güzel yerleştirilir.
 10. Bir yumurta çukurca bir tabakta hafifçe çırpıldıktan sonra, bir fırçayla bu örgülü ve üzeri bademlerle süslenmiş hamurların üzerine sürülür. Tepsi orta ısılı bir fırının içine yerleştirilir. Çöreklerin üzeri nar gibi kızarınca (çörekler yaklaşık yarım saat kadar fırında kalacaktır) tepsi fırından alınır. Soğuması için bir kenarda bekletilir.
 11. Paskayla çörekleri soğuyunca altlarındaki kâğıttan ayrılır ve bir kenarda yaklaşık 18 ila 24 saat kadar dinlendirildikten sonra servis yapılır.
Paskalya Çöreği Afiyet Olsun...


977


yemek tarifleri çörekler paskalya çöreği tarifi paskalya, çöreği, paskalya çöreği tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE