Hamur Tatlıları »

Tulumba Tatlısı

Tulumba Tatlısı

Tulumba Tatlısı

Tulumba Tatlısı, Türk mutfağının klasiklerindendir.

 • 1,5 kahve fincanı tereyağı
 • 12 kahve fincanı su
 • 5,5 kahve fincanı un
 • 6 yumurta
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı tatlının şurubundan
 • 3 su bardağı tozşeker
 • 1,5 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1,5 su bardağı ayçiçek yağı (veya mısırözü yağı)

 1. Şurubunu hazırlamak için 3 su bardağı tozşeker, 6 kahve fincanı su ve 1,5 tatlı kaşığı limon suyu yayvan bir tencereye konur ve orta harlı ateşe oturtulur. Şeker karıştırıla ka-rıştırıla suda iyice eritilir. Şeker tamamen eridikten sonra, şurup koyu bir kıvam alıncaya kadar ateşte kaynamaya bırakılır. Şurup istenilen kıvama gelince ateşten indirilir ve soğuması için bir kenara bırakılır.
 2. Şurup soğurken, diğer tarafta i. başka bir tencereye tereyağı konur ve hafifçe kızdırılır. Yağ kızdıktan sonra, üzerine tuz ile suyun geri kalan kısmı ilave edilir ve bu karışım kaynamaya bırakılır.
 3. Su kaynayınca u-nun tamamı tencereye dökü- Jf9 lür ve hızlı hızlı ^fl^r bir tahta kaşık yardımıyla karıştırılarak hafif harlı ateşte hamur haline gelinceye kadar tutulur. Hamur kıvama gelince ateşin altı biraz daha kısılır ve hamur bir tahta kaşık yardımıyla iyice bastırılarak ve sık sık her tarafına çevrilerek yaklaşık 10 dakika kadar pişirilir. Ateşten indirilip, bir kenarda soğumaya bırakılır.
 4. Hamur soğuduktan sonra, üzerine yumurtalar kırılarak hamura iyice yedirilir. Tulumba tatlısı sıkmaya mahsus özel tulumbası olmayanlar, hamurun ucuna kalın delikli ve tırtırlı bir duy geçirilmiş sıkma torbasına koyabilirler. Bu torbadan, her defasında 7-8 taneden fazla olmamak ü-zere, içinde ılık ayçiçek yağı bulunan derin tavaya parmak kalınlığında 4-5 cm uzunluğunda hamurlar sıkılır. Tava hafif ateşe oturtulur. Hamurlar biraz ka-barınca ateş artırılır ve hamurlar pem-beleşin-ceye kadar yağlı tavada kızartmaya devam e-dilir.
 5. Hamurlar kızarınca, delikli kepçeyle alınır ve yağı iyice süzüldükten sonra önceden hazırlanmış olan şurubun içine atılır. Hamurlar şurubu iyice emince alınır. Bu işlem bütün hamurlar bitene kadar aynı şekilde tekrarlanır.
 6. Dikkat : hamur tavaya sıkılacağı zaman, yağın ılık olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Eğer tavadaki yağ kızgınsa, yağın ılınması beklenmeli ve hamurlar ılımış yağın içine atılmalıdır.
Tulumba Tatlısı Afiyet Olsun...


1947


yemek tarifleri hamur tatlıları tulumba tatlısı tarifi tulumba, tatlısı, tulumba tatlısı tarifi türk mutfağıOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE