Diğer Tatlılar »

Çilek Elmasiye

Çilek Elmasiye

Çilek Elmasiye

Çilek Elmasiye, Türk mutfağının klasiklerindendir.

 • 1 kg çilek
 • 1,5 su bardağı tozşeker
 • 2 limon
 • 1 kadeh çilek likörü (veya vişne likörü)
 • 5 bardak jelatin

 1. Jelatin yaprakları soğuk suya konup iyice yumuşatılır. Çilekler bol suda iyice yıkanıp ayıklanır ve delikli bir süzgeçten geçirilerek porselen kâseye suyu alınır.
 2. Çilek suyuna tozşeker ve limonların suyu katılıp karıştırılır. Şeker eridikten sonra karışım ince delikli süzgeçten geçirilerek süzülür.
 3. Islatılmış jelatin yaprakları iyice sıkılıp suyu alındıktan sonra, ufalanarak bir tencereye konur, üzerine yarım fincan ılık su ilave edilerek ateşe oturtulur.
 4. Karıştırılarak jelatin eritildikten sonra tencerenin içine çilek suyu ile çilek veya vişne likörü katılır. Karıştırılıp ateşten indirilir, kalıba veya küçük kalıplara boşaltılır. Ilınıncaya kadar bir kenarda bekletilir ve sonra buzdolabına konur.
 5. Elmasiye iyice donunca buzdolabından çıkarılır. Kalıp birkaç saniye kadar kaynar suda tutulduktan sonra ters çevrilerek servis tabağına aktarılır.
 6. Servis tabağı servis saatine kadar buzdolabında bekletilmelidir.
Çilek Elmasiye Afiyet Olsun...


1092


yemek tarifleri diğer tatlılar çilek elmasiye tarifi çilek, elmasiye, çilek elmasiye tarifi türk mutfağıOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE