Turtalar »

Badem İçi Turtası

Badem İçi Turtası

Badem İçi Turtası

Türk mutfağının klasiklerindendir. En popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Malzemeleri;

 • 300 gr badem içi
 • 300 gr tozşeker
 • 8 yumurta
 • 1/2 çorba kaşığı toz tarçın
 • 1 kahve fincanı kırmızı şarap
 • 1/2 bardak pudraşeker

Uygulama aşamaları;

 1. 18 cm çapında bir turta kalıbının içine önce pudraşeker, sonra tarçın serpiştirilir.
 2. Beri yanda 300 gr iç badem bir tencerede kaynamakta olansuya daldırıp çıkardıktan sonra, böylece gevşeyen zar gibi ince kabukları çıkarılır. Ayıklanmış bademler çok sıcak fırında sarartmadan iyice kurutulur. Kuruyan badem içleri kıyarcasına ince doğranır.
 3. 300 gr tozşeker ve bir kahve fincanı kırmızı şarap bir kaba boşaltılır ve kap orta ısılı bir ateşe oturtulur. Karıştırılarak şeker şarabın içinde iyice eritilir. Sonra kıyılmış badem içleri şerbete atılıp çabuk çabuk karıştırımaya devam edilir.
 4. Badem içleri iyice şerbete bulanınca kap ateşten indirilir, bir kenara bırakılarak içindekiler ılıtılır.
 5. Bademli karışım iyice ılıyınca, 8 yumurtaların sarıları beyazlarından ayrılarak teker teker bu karışımın içine atılır ve çırpılarak iyice yedirilir.
 6. Son yumurta sarısının yedirilmesi de tamamlanınca kap ateş üzerinde bulunan ve i-çinde kaynar su olan bir büyük bir tepsinin içine oturtulur.
 7. Kabın iç yulaşıncaya kada karıştırılır. Sonra den çıkarılarak, önce içine pudraşeker ve tarçın serpiştirilerek hazırlanmış olan kalıba boşaltılır ve kalıp buzdolabına kaldırılır. Servis vakti gelince turta, kalıp büyük ve düz bir servis tabağına baş aşağı edilerek aktarılır. Kalan pudraşeker turtanın üstüne serpildikten sonra servis yapılır. isteye göre bu badem turtası pişirilebilir, o zaman yuvarlak bir kalıbın yerine bir savarin kalıbı kullanılır. Savarin kalıbının içi önce iyice yağlanır.
 8. Üstüne bol şeker serpilir. Turtanın malzemesi yukarıda anlatıldığı gibi hazırlanır. Sonra bu malzeme savarin kalıbına boşaltılır ve kalıp, içinde su bulunan bir kabın içine oturtulup 170 dereceye göre ayarlanmış bir fırına sürülür. Turta fırında 45 dakika kadar pişirildikten sonra fırından çıkarılır ve birkaç dakika soğumaya bırakılır. Sonra kayık tabağı biçiminde bir servis tabağına baş aşağı edilerek aktarılır.
 9. Çevresi ve ortası kavrulmuş bademlerle süslenerek soğumaya bırakılır. Turta soğuyunca servis yapılır.
Badem İçi Turtası Afiyet Olsun...


1351


yemek tarifleri turtalar badem içi turtası tarifi badem, içi, turtası, badem içi turtası tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE