Çörekler »

Bademli Kıtır

Bademli Kıtır

Bademli Kıtır

Bademli Kıtır, Türk mutfağının klasiklerindendir. Bademli Kıtır'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Bademli Kıtır tarifi malzemeleri;

 • 1/2 kg tozşeker
 • 1/2 kg badem içi
 • 200 gr Sütlü çikolata
 • yeteri kadar zeytinyağı

Bademli Kıtır tarifi uygulama aşamaları;

 1. Badem içleri, bir tencerede kaynamakta olan suya atılıp birkaç saniye tutulduktan sonra sudan çıkarılır ve böylece ayrılan zar gibi ince kabukları soyulur.
 2. Kurulandıktan sonra sıcak fırına atılarak rengi sarartılmadan hafifçe kavrulur.
 3. Daha sonra bunlar küçük parçalara doğranır.
 4. Tozşeker derince bir teflon tavanın içine konur.
 5. Üzerine birkaç kaşık su ilave edilerek tava hafif bir ateşe oturtulur ve tahta bir kaşık yardımıyla yavaş yavaş karıştırılarak şeker eritilip akideleştirilir.
 6. Tava birkaç saniye için ateşten indirilir.
 7. Kıyılmış badem içleri ağdalaşmış şekerin içine dökülür.
 8. Teflon tava tekrar çok hafif ateşin üstüne oturtulup karıştırılarak, badem içleri parçalarının akideleşmiş şekerle iyice karışması sağlanır.
 9. (Yalnız bu işlemi yaparken ateşin çok hafif olmasına dikkat edilir. Ateş kuvvetli gelirse akideleşmiş şekerin rengi hemen koyulaşır.
 10. Böylece şeker acılaşacağından bademli ki tırın tadı bozulur.)
 11. Kıyılmış badem içi parçaları akideleşmiş şekerle iyice karışınca tava ateşten alınıp, içindekiler zeytinyağına bulanmış çalışma tezgâhının üzerine boşaltılır.
 12. Gene zeytinyağına bulanmış bir merdaneyle akideleşmiş şekerle karışmış olan kıtırın üzerinden geçilerek, yarım santim olacak bir biçimde inceltilir.
 13. Bu işlem çok acele olarak yapılmalıdır, aksi takdirde, akideleşmiş şeker çok çabuk soğuduğundan kaptan dökülen kıtırı inceltmek artık mümkün olmaz.
 14. Merdaneyle inceltildikten sonra kıtır hemen kesilir ve sert bir bıçakla ve 4'er cm aralıklarla uzunlamasına kesilir.
 15. Sonra bunlar yanlamasına ve baklava biçiminde kesilip soğumaya bırakılır.
 16. Kıtırlar bir kenarda soğurken çikolata rendelenir veya ince ince doğranır.
 17. Sonra bu rendelenmiş çikolatabir kabın içine konur ve bu kap da, içinde kaynar su bulunan daha büyük bir kap içine oturtulur.
 18. Çikolata karıştırılarak eritilir.
 19. Sonra bir tatlı maşasıyla bademli kıtırların yarısı alınıp teker teker erimiş çikolataya batırılıp çıkarılır ve zeytinyağına bulanmış bir yağ kâğıdının üstüne aralıklı olarak konur.
 20. Bademli ve çikolatalı kıtırlar soğuyunca, bir servis tabağına karışık olarak yerleştirilir ve servis yapılır. İsteyenler bu kıtırları badem içi yerine fındık içiyle de yapabilirler.
 21. Kıtırların daha yumuşak olmasını isteyenler akideleşmiş şekere badem içlerini boşaltırken ceviz kadar tereyağı da katmalıdırlar.
Bademli Kıtır Afiyet Olsun...


1238


yemek tarifleri çörekler bademli kıtır tarifi bademli, kıtır, bademli kıtır tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE