Çorbalar »

Beşamel Soslu Domates Çorbası

Beşamel Soslu Domates Çorbası

Beşamel Soslu Domates Çorbası

Beşamel Soslu Domates Çorbası, Türk mutfağının klasiklerindendir. Beşamel Soslu Domates Çorbası'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Beşamel Soslu Domates Çorbası tarifi malzemeleri;

 • 75 gr margarin
 • 1 lt süt
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 bardak et suyu
 • 1 /2 kg olgun domates
 • yeteri kadar tuz

Beşamel Soslu Domates Çorbası tarifi uygulama aşamaları;

 1. Bir tencereye 50 gram margarin ve 2 çorba kaşığı un konur. Tahta bir kaşıkla durmadan karıştırarak un pembeleşin-ceye kadar kavrulur. Sonra kavrulan u-nun üzerine 1 litre süt sicim gibi akıtılarak sos açılır.
 2. Domates çorbasında kullanılacak olan be-şamel sos böylece hazır olunca, sıra domateslerin hazırlanmasına gelir.
 3. Sıcak suya batırılıp çıkarıldıktan sonra ka-bukları soyulmuş, çekirdekleri ayıklanmış ve küçük küçük doğranmış yarım kilo olgun domates, beşamel sosun hazırlandığı tencereye ilave edilir. Domatesler beşamel sosa şöyle bir karıştırıldıktan sonra, tencereye daha önceden hazırlanıp bekletilen 1 bardak da et suyu katılır.
 4. Böylece elde edilen karışım tahta kaşık yardımıyla karıştırılmaya devam edilir; yarım saat kadar daha pişirilir, tel bir süzgeçten geçirilip yeniden ocağın üstüne konur. Bir taşım daha kaynatılan çorba, daha sonra ateşten indirilir.
 5. Kalan çiğ yağ da bu aşamada çorbaya katılıp karıştırıldıktan sonra kâselerde ve çukur tabaklarda servis yapılır.
Beşamel Soslu Domates Çorbası Afiyet Olsun...


9276


yemek tarifleri çorbalar beşamel soslu domates çorbası tarifi beşamel, soslu, domates, çorbası, beşamel soslu domates çorbası tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE