Turtalar »

Çikolatalı Turta

Çikolatalı Turta

Çikolatalı Turta

Fransız mutfağının klasiklerindendir. En popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Malzemeleri;

 • 200 gr un
 • 300 gr tozşeker
 • 100 gr şekersiz kakao
 • 10 yumurta
 • 220 gr tereyağı
 • 400 gr pudraşeker
 • 2 çorba kaşığı yeni çekilmiş kahve
 • 150 gr çikolata
 • yeteri kadar rom (herhangi bir likör de olabilir)
 • 1 limon
 • 50 gr kişniş şekeri

Uygulama aşamaları;

 1. Önce turtanın hamuru hazırlanır. İlk iş o-larak 23-24 cm çapında bir turta tepsisinin içi yağlanır, sonra unlanır ve bir kenara bırakılır. 6 yumurta sarısı ve 300 gr tozşeker ka- yi barıncaya kadar çırpı- m lir. Berİ yanda yumurtaların akları da iyice çırpılır, kar / gibi beyaz bir kö- ftttm pük haline getirilir. Sonra bu köpük yavaş yavaş karıştırılan yumurta sarılarına a-zar azar ilave edilir. Bir kabın içinde unla kakao iyice karıştırılır, bir eleğe boşaltılır ve elek hafif hafif sallanıp bu karışım yumurta köpüğüne katılır. Hamur iyice yoğrulup işlendikten sonra turta tepsisine boşaltılır. n
 2. Turta tepsisi iyice kızdırılmış bir fırına sürülüp 40 dakika kadar pişirilir. Turtanın hamuru pişince fırından alınıp tel bir kafesin üstüne baş aşağı edilerek kalıbından çıkarılır. Sonra bir gün dinlendirilir.
 3. Kremayı hazırlamak için buzdolabından en az 2-3 saat önceden çıkarılmış 200 gr tereyağı ufak parçalara bölünerek büyük bir porselen kâseye konur. Üzerine 200 gr pudraşeker döktükten sonra tahta bir kaşıkla dö-ve döve yağla şeker birbirine iyice yedirilerek krema durumuna getirilir. Sonra karıştırmaya ara vermeksizin 3 yumurtanın sarısı teker teker katılır.
 4. Rendelenmiş 100 gr çikolata benmari usulüyle eritilir. Sonra soğutulur. Koyu bir sıvı durumuna geldiği sırada (katılaşmamasına dikkat edilmelidir) porselen kâsedeki kremanın yarısı alınır ve krema yavaş yavaş karıştırılırken sıvı çikolata azar azar kremaya dökülür. Çikolata kremaya iyice yedirildikten sonra içine damla damla dökülerek iki çorba kaşığı rom ilave edilir. Porselen kâsede kalan kremanın ikinci yarısına taze taze çekilmiş kahve veya kakao azar azar karıştırılarak yedirilir. Sonra içine damla damla dökülecek olan iki çorba kaşığı rom katılır. Bir gün önceden pişirelerek iyice soğutulup dinlendirilmiş olan turta yanlamasına beş eşit dilime bölünür (Bu işlem için uzun ve tırtıllı keskin bıçak kullanmak gerekir). Alt dilimin üst yüzü roma batırılmış fırçayla iyice ıslatılır. Sonra çikolatalı kremanın yarısı boşaltılıp spatulayla yüzüne iyice yayılır. Bunun üstüne bir turta dilimi oturtulur. Bunun da üst yüzünü romla ıslattıktan sonra bu sefer de kahveli kremanın yarısı boşaltılıp yayılır.
 5. Üçüncü kata çikolatalı, dördüncü kata kahveli kremaların son bölümlerini aynı işlemleri yaparak yaydıktan sonra beşinci dilim turta en üste oturtulur ve bunun üstü aşağıdaki süs kremasıyla örtülür. 50 gr çikolata benmari usulüyle eritilir. Çikolata bir kenarda soğurken bir yumurtanın ak. bir porselen kâsede 200 gr pudraşekerle karıştırılıp çırpılır. Sonra buna azar azar bir limon suyunun üçte biri katılır. Limon suyu da iyice yedirildikten sonra soğumuş olan sıvı çikolata karıştırılmakta olan kremaya azar azar katılır. Süs kreması hazır olunca turtanın üstüne boşaltılır. Spatulayla üstüne ve yanına yaydıktan sonra kişniş şekerleri düzenli bir biçimde turtanın üstüne serpilir. Sonra servis vaktine kadar kalmak üzere turta bozdalıbına kaldırılır.
Çikolatalı Turta Afiyet Olsun...


1583


yemek tarifleri turtalar çikolatalı turta tarifi çikolatalı, turta, çikolatalı turta tarifi fransız mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE