Turtalar »

Damalı Turta

Damalı Turta

Damalı Turta

Damalı Turta, Türk mutfağının klasiklerindendir. Damalı Turta'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Damalı Turta tarifi malzemeleri;

 • 250 gr un
 • 200 gr tereyağı
 • 250 gr tozşeker
 • 50 gr pudraşeker
 • 30 gr kakao 25 gr sütlü çikolata
 • 4 yumurta
 • 3 bardak krem şanti
 • 1 küçük paket kabartma tozu
 • 1 küçük paket vanilya tozu
 • 3/4 bardak muz likörü
 • tuz

Damalı Turta tarifi uygulama aşamaları;

 1. 24 cm çapındaki bir turta kalıbının içi yağlanıp unlanır. Kalan tereyağı küçük parçalara bölünür, dövülerek iyice yumuşatılır. Buna 100 gr tozşeker serpilerek iyice karıştırılır.
 2. Öte yanda 100 gr tozşeker ile yumurtala rın sarıları çırpılarak iyice köpürtülür. Sonra karıştırmaya ara vermeksizin yağlı şekere a- zar azar katılır. Karıştırmaya ara vermeden, un azar azar ilave edilir. Üç çimdik tuzla çır pılmış yumurta akları da kar köpüğü haline getirilerek bu karışıma yedirilir. Vanilya ile kabartma tozunun büyük bir kısmı (bir kaşık kadarı ayrılır) birbirine karıştırılır ve azar azar aynı karışıma ,-?. eklenir. Sonra bu hamur ikiye bölünür.
 3. Parçalardan birine, elekten geçirilmiş kakao ve bir kenara bırakılmış kabartma tozu a-zar azar katılırken karışım yavaş yavaş karıştırılıp kakao yedirilir. Kakaolu ve kakaosuz karışımlar kaşık kaşık alınarak turta kalıbına konur. Ancak bunlar bir beyaz, bir kakaolu olarak koyulur ki turtanın içi de damalı olsun.
 4. Hamur kalıba doldurulunca bir spatulayla yüzü düzlenir ve kalıp orta ısılı fırına sürülür. Fırının kapağı açılmadan turta 40 dakika pişirilir, sonra gene kapağı açılmadan fırının ı- sısı artırılır. Turta 10-15 dakika daha pişirildikten sonra kalıp fırından çıkarılır ve ince bir bıçak kalıbın kenarıyla turtanın arasında dolaştırılarak yapışmış yerler ayrılır. 1 -2 dakika dinlendirildikten sonra turta kalıptan çıkarılır ve soğumaya bırakılır. İyice soğuyunca yanlamasına ikiye veya üçe bölünür.
 5. Alttaki dil imin üstüne likörün üçte biri serpiştirilir. Bunun üstüne krem şantinin dörtte biri yayılır. Turtanın orta diliminin altı ve üstü de likörlendikten sonra bu dilim alt dilimin üstüne yerleştirilir. Bunun da üstüne krem şantinin dörtte biri yayıldıktan sonra, üçüncü ve sonuncu dilim de likörlenip yerine konur. Üstüne pudraşeker serpilir.
 6. Turtanın çevresine göre hazırlanmış damalı bir kâğıda, damaya uygun bir biçimde delikler açılır. Bu kâğıt turtanın üstüne hafifçe oturtulur. Bir e-leğe konmuş toz durumundaki sütlü çikolata yavaş yavaş e-lenerek turtanın üstü damala-nır. Sonra yavaşça kâğıt kaldırılır. Kalan krem şanti sıkma şırıngasına konarak turtanın çevresi ve yanları kremalanır. Turta buzdolabına kaldırılır ve servis vaktine kadar o-rada tutulur.
Damalı Turta Afiyet Olsun...


1661


yemek tarifleri turtalar damalı turta tarifi damalı, turta, damalı turta tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE