Ekmekler »

Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

Türk mutfağının klasiklerindendir. En popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Malzemeleri;

 • 1,5 bardak beyaz un
 • 1 bardak ekşi maya
 • Yarım bardak çavdar unu
 • 2 çorba kaşığı yulaf unu
 • 2 çorba kaşığı mısır unu
 • 1 silme tatlı kaşığı Tuz
 • Yarım bardak su

Uygulama aşamaları;

Elde Yapılışı:
 1. Eğer ekşimayanız buzdolabından çıktıysa, yarım saat bekletip oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Eğer, üstünde sıvı birikmişse iyice karıştırın.
 2. Ekşimayayı geniş bir kaba alın ve ½ bardak unu ilave ederek temiz bir tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabın üstünü streçfilm ile kaplayıp 2 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu süre sonunda mayanız hafifçe kabarıp yüzeyinde küçük kabarcıklar oluşacaktır.
 3. Eğer elle yapıyorsanız ekşimayayı, geri kalan unları, suyu ve Tuzu geniş bir kapta karıştırıp 10 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz yumuşacık ve biraz da yapışkan bir kıvamda olacaktır. Bu aşamada, gerekirse 2-3 kaşık su ilave edebilirsiniz.
 4. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra ekşimayayı, geri kalan unları, suyu ve Tuzu mikser kabına alın. 5 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz yumuşacık ve biraz da yapışkan bir kıvamda olacaktır. Bu aşamada, gerekirse 2-3 kaşık su ilave edebilirsiniz.
 5. Hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp 4-5 saat oda sıcaklığında bekletin. Hamurun hacmi bu süre sonunda 2 katına çıkmış olmalıdır.
 6. Hamuru unlanmış mutfak tezgahı üzerinde, fazla yoğurmadan yuvarlayarak büyük bir beze haline getirin. Unlanmış fırın tepsisine yerleştirin ve 1 saat daha ikinci mayalama için bekletin.
 7. Ekmeği fırına vermeden önce fırına dayanıklı küçük bir kaba ½ bardak kaynar su ilave edip fırının arka köşesine uygun bir yere yerleştirin.
 8. Ekmeğinizin üzerine keskin bir bıçakla birbirine paralel, derince üç çizik atın.
 9. Üzerine un serpip önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 30 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.
Ekşi Mayalı Köy Ekmeği Afiyet Olsun...


3454


yemek tarifleri ekmekler ekşi mayalı köy ekmeği tarifi ekşi, mayalı, köy, ekmeği, , ekşi mayalı köy ekmeği tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE