Evde Zeytin Nasıl Yapılır

Evde Zeytin Nasıl Yapılır
Evde Zeytin Nasıl Yapılır

Pratik Bilgiler » Evde Zeytin Nasıl Yapılır

Evde Zeytin Nasıl Yapılır malzemeleri;

SİYAH ZEYTİN NASIL YAPILIR?

  • Siyah zeytin yapılacak zeytinler yeşil zeytine göre daha geç toplanır. Dalında iyice olgunlaşması, renginin koyulaşması ve yağlanması beklenir.
  • Siyah zeytinleri kurmadan önce zeytinleri iyice temizleyin. Ezik ve yumuşak olanları, sapları ve yaprakları güzelce ayıklayın. Su bidonu gibi ağzı dar bir kaba zeytinlerinizi hiçbir işlem yapmadan doldurun. 4 kilogram zeytin için 5 litrelik bir su bidonu kullanabilirsiniz.
  • Zeytinleri bidona doldurduktan sonra üzerine 1 çay bardağı sirke 1 çay bardağı da kaya Tuz u ilave edin. (Arzu ederseniz 1 yemek kaşığı kadar Zeytinyağı ve limon dilimleri de ekleyebilirsiniz.) Bidonun ağzını sıkıca kapatın ve yan yatırıp iyice sallayın. Bu sallama işlemini zeytinler olana kadar günde 2-3 kez tekrarlamanız gerekir.
  • Siyah zeytinin olma süresi 2 ayı bulur. Bu esnada bidonun içindeki Tuz un tamamı erir ve zeytinlerin içine geçer. 2 ayın sonunda zeytinleriniz yenebilece


Evde Zeytin Nasıl Yapılır uygulama aşamaları;

YEŞİL ZEYTİN NASIL YAPILIR?

  • Yeşil zeytin, zeytinlerin olgunlaşmaya ilk başladığı dönemde toplanan mahsulle yapılır. Siyah zeytin kadar uzun ömürlü olmadığı için kısa sürede tüketilmesi gereken yeşil zeytin, çizme, kırma ve bütün zeytin olmak üzere üçe ayrılır.
  • Çizme ya da çizik zeytin için zeytinin etli kısımlarına çekirdeğine kadar gelecek şekilde bıçakla bir çizik atılır. Kırma zeytin ise genelde zeytinlerin iki taş arasında hafifçe ezilerek etinin çekirdeğinden ayrılmasının kolaylaştırılması demektir. Kırma zeytin daha kısa sürede yenebilir kıvama gelir ancak yumuşayıp kıvamını kaydetmesi de aynı şekilde hızlı olur.
  • Bütün zeytin çizmeden ve kırmadan sadece temizlendikten sonra kurulmuş zeytine verilen addır ve diğer yeşil zeytinlere nazaran daha buruk, acımsı bir tadı olur. Çünkü çizme ve kırma zeytinin acı suyunun çıkmasını kolaylaştırır.
  • Evde ilk kez yeşil zeytin yapacaksanız daha küçük miktarları deneyebilirsiniz. Ancak standart bir 5 litrelik kavanoz için 3 ila 3,5 kilogram zeytine ve yaklaşık 1 kilogram kaya Tuz una ihtiyacınız olacak.
  • Yapılış aşamasında öncelikle zeytinlerinizi iyice temizleyin. Ezik ve çürük olan zeytinler diğerlerinin de bozulmasına neden olacağı için iyice ayıklanmalıdır. Zeytinlerin yaprak ve saplarını da temizledikten sonra hepsini iyice yıkayın. Güzelce çizdiğiniz zeytinlerinizi kavanoza doldurun. Üzerini de kaya Tuz u eklenmiş suyla aldığı kadar tamamlayın. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp zeytinlerinizi güneş görmeyen serin bir yerde 1 ay kadar dinlenmeye bırakın.


.

Türk Mutfağı Pratik Bilgiler Evde Zeytin Nasıl Yapılır TarifiBenzer Tarifler

Mangostan

Güney Asya ülkelerinde, özellikle de Endonezya mutfağında çokça t ...

Su Ürünleri

Kabuklu su ürünlerinden ıstakoz ve böcekler, haşlandıktan sonra a ...

Temel Tempura Tarifi

Önce malzemeleri hazırlayın: Kullanacağınız balıkları balıkçınıza ...