Sebze Yemekleri »

Floransa Usulü Ispanak

Floransa Usulü Ispanak

Floransa Usulü Ispanak

İtalya mutfağının klasiklerindendir. En popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Malzemeleri;

 • 4 su bardağı süt
 • 1/2 kg ıspanak
 • 3 yumurta
 • 1,5 çorba kaşığı un
 • 80 gr tereyağı
 • 150 gr irmik
 • 100 gr rendelenmiş gravyer peyniri
 • yeteri kadar Tuz

Uygulama aşamaları;

 1. Ispanaklar iyice yıkanıp haşlanır. Sonra ince ince doğranarak süzgece konur. Ispanaklarlar süzülürken iki bardak süt kaynatılır. Süt kaynayınca karıştırmaya ara vermeden iki tutam Tuz, 25 gr yağ ve 150 gr irmik azar azar katılır. Bu karışım hafif ateşte karıştıra karıştıra yaklaşık 6-7 dakika kadar pişirilir. Karışım ateşten indirilince 50 gr rendelenmiş gravyer peyniri, suyu iyice süzülmüş ıspanak, üç yumurtanın sarısı, bir yumurtanın beyazı konur ve iyice karıştırıldıktan sonra soğumaya bırakılır.
 2. Karışım soğurken beşamel sos hazırlanır. Bunun için küçük bir kaba 40 gr tereyağı konur ve hafif ateşte eritilir. Yağ eriyince üzerine 1,5 çorba kaşığı un dökülür ve 2 dakika kadar tahta kaşık yardımıyla karıştırılarak sarartılmadan kavrulur. Daha sonra içine bir tutam Tuz katılmış iki bardak ılık süt, karıştırmaya ara vermeden, azar azar dökülerek yağlı una yedirilir. Buna 25 gr rendelenmiş gravyer peyniri katıldıktan sonra fazla koyu olmayan bir muhallebi kıvamına gelinceye kadar ağır ağır karıştırılarak iyice pişirilir.
 3. Ateşe dayanıklı camdan bir kayık tabak hafifçe yağlanır. Sık sık ıslatılacak bir kaşık kalıp olarak kullanılır ve ıspanaklı karışımdan alınan parçalar kayık tabakta yanyana gelecek şekilde dizilir. Üzerlerine önceden hazırlanmış olan beşamel sos dökülür, kalan rendelenmiş gravyer peyniri serpilir. Geri kalan yağ da eritilip döküldükten sonra, orta ısıda ısıtılmış fırına sürülerek ıspanaklı karışım üzerindeki sos hafifçe kızartılır. Sonra sıcak scak servis yapılır.
Floransa Usulü Ispanak Afiyet Olsun...


2138


yemek tarifleri sebze yemekleri floransa usulü ispanak tarifi floransa, usulü, ispanak, floransa usulü ispanak tarifi italya mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE