Gözleme

Gözleme
Gözleme

Börekler » Gözleme

Gözleme malzemeleri;

 • 300 gr un
 • 3 çorba kaşığı tereyağı
 • 1/2 kahve fincanı su
 • 1 yumurtanın sarısı çay kaşığı Tuz .
 • 1/4 bardak ayçiçek yağı
 • 3/4 bardak tozşeker
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 bardak dövülmüş ceviz içi veya dövülmüş antepfıstığı


Gözleme uygulama aşamaları;

 1. Bir tencereye bir buçuk bardak su ile 1 3/4 bardak tozşekeri ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu konup orta ısılı bir ateşe oturtulur. Tahta bir kaşıkla şeker eritildikten sonra şurup koyu bir kıvama gelinceye kadar 10 dakika kadar kendi halinde kaynatılır. Sonra tencere ateşten İndirilip şurup soğumaya bırakılır.
 2. Açma işinde kullanmak üzere 50 gr un j£ bir kenara ayrıldıktan sonra geri kalan un, yani 250 gr un çalışma tezgâhının üstüne e- j lekten geçirilerek dökülür. Unun ortasında ^ bir havuz açılır. Buraya 1 çorba kaşığı tereyağı, Tuz , yumurta sarısı ve azar azar bir kahve fincanı su boşaltılır.
 3. Karıştırılarak yoğrulur ve pek sıkıca olmayan bir hamur meydana getirilir. Sonra bu hamur, çalışma tezgâhının üstünde yuvarlaya yuvarlaya uzatılır ve 10 eşit parçaya bölünür. Her küçük parçanın üstüne hafifçe basıp bunlar yassılaştırıldıktan sonra, merdaneyle küçük birer yemiş tabağı büyüklüğünde yuvarlak parçalar açılır ve her biri bir kenara bırakılır.
 4. Hamurların açılması sona erince, bunlardan biri alınıp üstüne fırçayla veya tüyle tereyağı sürülür. Böyle bir kat hamur, bir kat yağ olmak üzere hamurlar birbirinin üstüne istiflenir. Üstlerine hafifçe basılarak birbirine yapışması sağlandıktan sonra, merdaneyle yuvarlak biçimde ve yarım santim kalınlığına gelinceye kadar açılır. Kalan tereyağıyla bu yuvarlağın üstü yağlandıktan sonra yuvarlağın bir ucundan sarmaya başlanarak ince u-zun bir hamur çubuğu elde edilir. Bu serince bir yerde yarım saat kadar dinlendirilir.
 5. Yarım saat sonra bu uzun hamur, çalışma tezgâhının üstüne konur, daha çok kalın taraflarının inceltilmemesine itina edilerek yuvarlanır ve inceltilip uzatılır. Çubuğun her yanı aynı kalınlığı bulunca, her biri 20 eşit parçaya bölünür.
 6. Her parça iki avuç arasında yassılaştırılır. Sonra da merdaneyle açılarak birer çay bardağı biçiminde (3-4 cm çapında) yuvarlak yufkalar elde edilir. Hamurların açılması işlemi sona erince bunlardan 2'şer, 3'er tanesi alınıp içinde kızdırılmış ayçiçek yağı bulunan yayvan bir tavaya atılır ve önce bir yanları, sonra çevirerek öbür yanları nar gibi oluncaya kadar iyice kızartılır. Kızaran her hamur kevgirle alınıp yağı süzüldükten sonra soğuk şurubun içine atılır. Tavada boşalan yerlere de başka hamurlar konup kızartılır.
 7. Böylece gözlemelerin kızartılması sona e-rince bunlar şerbetleriyle tabaklara konur ve üzerlerine dövülmüş ceviz içi veya antepfıstığı serpilerek servis yapılır.


Türk Mutfağı Mutfağı Börekler Gözleme TarifiBenzer Tarifler

Mantarlı Tepsi Böreği

Soğanı yemeklik doğrayın. 3 yemek kaşığı sıvı yağda pembeleşincey ...

Hoğiç

Bir Hemşin yemeği olan iç hoğiç de artık yapılmıyor.Kimisinin ekm ...

Ayşe Hatun Böreği

Biftek dört bardak su ile ateşe konur. Üzerine çıkan kef alındıkt ...