Börekler »

Hamurlu Ciğer Böreği

Hamurlu Ciğer Böreği

Hamurlu Ciğer Böreği

Hamurlu Ciğer Böreği, Türk mutfağının klasiklerindendir. Hamurlu Ciğer Böreği'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Hamurlu Ciğer Böreği tarifi malzemeleri;

 • 300 gr un
 • 100 gr margarin
 • 3 yumurta
 • yeteri kadar tuz
 • 2 üveyik
 • 400 gr tavuk ciğeri
 • 300 gr dana kıyması
 • 100 gr salam
 • 25 gr mantar
 • 50 gr margarin
 • yarım demet maydanoz
 • 2 baş arpacık soğanı
 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1/2 su bardağı sek beyaz şarap
 • yeteri kadar tuz ve karabiber

Hamurlu Ciğer Böreği tarifi uygulama aşamaları;

 1. Elenen unun ortası çukurlaştırılıp içine ince ince kıyılmış margarin konur. İki tutam tuz serpildikten sonra, 1 yumurta ve 1 yumurtanın da yalnızca sarısı konur. Karıştırılarak hamur haline getirilir. Hamurun bozulmaması için çok yoğurmamaya dikkat edilmelidir. Hamur hazırlanınca, yuvarlanır ve yağlı kâğıda sarılıp 4-5 saat kadar buzdolabında dinlendirilir.
 2. Hamur buzdolabına konulduktan sonra, mantarlar yumuşaması için ılık suya konur. Üveyikler içi temizlendikten sonra tütsülenir ve bol suda iyice yıkanır. Patlatmamaya dikkat e-derek ödü çıkarılmış tavukların, karaciğerleri temizlenir. Salam makineden geçirilerek kıyılır. Maydanoz ince ince doğranır. Arpacık soğanları rendelenir veya çok ince kıyılır.
 3. Güvece 25 gr margarin ile 4 çorba kaşığı zeytinyağı konularak ateşe oturtulur. Yağ ısınınca, içi ve dışı tuzlanıp biberlenmiş kuşlar güvece atılır ve çevirerek kızartılır. Sonra şarap katılır ve güvecin ağzı kapatılarak pişirilir. Gerekirse, ara ara kaşıkla sıcak su ilave edilir.
 4. Kuşlar pişince güveçten çıkarılır, ortadan ikiye bölünür, eti kemiklerinden sıyrılarak fileto çıkarılır. Güveçteki yağa, kalan 25 gr margarin katılır. Yağ ısınınca, kıyılmış soğan ile maydanoz konur ve kaşıkla karıştırılarak kavrulur.
 5. Soğanlar pembeleşince, dana kıyma ve kıyılmış salam ilave edilip, tuz ve karabiber serpildikten sonra, karıştırılarak kavrulur. Kıymalar renk değiştirirken, küçük küçük doğranmış mantarlar katılır ve karıştırılır. Biraz sıcak su döküldükten sonra, güvecin ağzı kapatılır ve i-çindeki malzeme pişirilir. n
 6. Güveç ateşten alınmadan 6-7 dakika önce, tavuk ciğerleri ile pişirilmiş kuş eti filetoları katı- lır. Ateş kuvvetlendirilir ve 6-7 dakika sonra güveç ateşten alınır.
 7. Ateşe dayanıklı cam bir kayık tabak yağlanır. Hamur buzdolabında 4-5 saat dinlendirildikten sonra, yağlı kâğıttan çıkarılıp üçe bölünür. Hamurun açılacağı tezgâha biraz un serptikten sonra, hamurun iki parçası konur ve unlu merdaneyle, kayık tabağın dip ve kenarlarını kaplayacak kadar açılır.
 8. Açılan hamur ateşe dayanıklı cam tabağa yerleştirildikten sonra üzerine güveçteki karışım boşaltılır. Kalan hamur da kayık tabağın üzerine kaplayacak kadar açıldıktan sonra, karışımın üzerine yayılır. Alttaki ve üstteki hamurların uçları bastırılarak yapıştırılır. 1 yumurta ile 1 yumurtanın akı birlikte çırpılır ve fırçayla hamura sürülür. Hamurun ortasında küçük bir delik açılır ve kâğıttan veya kartondan yapılacak küçük bir boru bu deliğe oturtulur.
 9. Yemeğin üstü küçük ve biçimli hamur parçalarıyla süslendikten sonra 170°C'de fırına sürülür.
 10. Hamur kızarınca, yemek fırından alınır ve sıcak sıcak servis yapılır. İsteğe göre, hamur yerine hazır yufka kullanılabilir. Yufka kullanıldığında, yufkanın yarısı tabağın dibine yayılır ve üzerine güveçteki karışım boşaltılır ve yufka kenarları üste katlanarak harcın üzerine kapatılır. İkinci yufkayla da iyice sarılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra, yufkanın tam ortasında bıçakla delik açılıp kartondan yapılacak boru deliğe oturtulur.
 11. Yufkanın üzerine de çırpılmış yumurta sürüldükten sonra yan kısmından kabın içine bir kahve fincanı kadar ılık su konur. Yufkanın üzerine de küçük yağ parçaları serpiştirildikten sonra fırına sürülerek pişirilir.
Hamurlu Ciğer Böreği Afiyet Olsun...


2473


yemek tarifleri börekler hamurlu ciğer böreği tarifi hamurlu, ciğer, böreği, hamurlu ciğer böreği tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE