Köfteler »

İçli Köfte

İçli Köfte

İçli Köfte

İçli Köfte, Türk mutfağının klasiklerindendir. İçli Köfte'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

İçli Köfte tarifi malzemeleri;

 • 250 gr yağsız koyun kıyması
 • 1,5 bardak (375 gr kadar) köftelik bulgur
 • 2 çorba kaşığı çamfıstığı
 • 1 fincan dövülmüş ceviz içi
 • 1 çorba kaşığı kırmızıbiber
 • 2 baş soğan
 • 250 gr (içi için) kıyma
 • 1 demet maydanoz
 • 2 çay kaşığı kimyon
 • 2 yumurta
 • 125 gr tereyağı
 • yeteri kadar tuz ve karabiber

İçli Köfte tarifi uygulama aşamaları;

 1. Maydanozu bol suda yıkadıktan sonra birkaç sap bir kenara ayrılır geri kalanı ince ince doğranır. Kuşüzümü yıkandıktan sonra iyice süzülür. Soğan çentilircesine ince ince doğranır.
 2. Bir tavaya 25 gr tereyağı konup orta ateş te eritilir. Kızmaya başlarken çamfıstıkları i- çine atılır tahta kaşıkla karıştırılarak hafifçe pembeleşinceye kadar kavrulur. Fıstık pem- beleşince kıyılmış soğan katılır karıştırmaya devam edilir. Soğan renk değiştirince bu defa iç için ayrılmış kıyma ilave edilir. Kuşüzümü de katıldıktan sonra tuzu serpi lir ve kıyma suyunu salıp çe kinceye kadar karıştırılarak kavrulur. Tava ateşten alındıktan sonra karışıma dövülmüş ceviz i- çi, karabiber ve kıyılmış may danoz ilave edil ir, iyice karış- i tırılır.
 3. Diğer taraftan bulgur temizlenir. Geniş ve yayvan bir kaba, koyun budunun gülle karası olarak bilinen siyah kısmından alınmış ve iki defa makineden geçirilmiş kıyma konur Kırmızıbiber, kimyon, tuz ve ara ara katılan yarım bardak su kıymaya yo-ğurularak yedirilir. Bulgur azar azar katılır. Yarım saat kadar yoğurulur.
 4. Gerektiğinde azar azar su katılır. Böylece karışım, köfte yapılırken dağılmayacak kadar yumuşak bir kıvama getirilir. Bu arada bulgur da iyice yumuşamış olmalıdır.
 5. Hazırlanan karışımdan yaklaşık bir ceviz büyüklüğünde parçalar alınır, iyice ıslatılmış avuçların arasında yumurta biçimini alması için yuvarlanır. Sonra sağ elin işaret parmağı köftenin bir ucundan batırılır, öbür ucuna kadar yavaş yavaş döndürülerek oyulur, kenarların mümkün olduğu kadar incelmesine özen gösterilir.
 6. Dolmalık biber gibi içi boş olan bu köftelere iç harcı doldurulur, köftenin ağız kısmı parmakla sıkıştırılarak kapatılır.
 7. Bir tencereye on bardak suyla tuz ko nup kaynatılır. Su kaynayınca içli köf teler dağılmamasına dikkat edilerek _. içine atılır. Tencerenin ağzı kapatılır ve orta ateşte yirmi dakika haşlanır.
 8. Kalan tereyağı çukurca bir tavaya konur, haşlanmış köfteler delikli bir kepçeyle kaynar sudan çıkarılır, hafifçe çırpılmış yumurtaya bulanıp kızartılır. İçli köftelerin kızartılması bitince tabak birkaç sap maydanozla süslenir ve servis yapılır. İçli köfte aslında böyle pişirilip yenirse de kızartmayı yumurtasız yapmak kızartmadan yalnızca haşlayarak yemek, soğuk yemek, bulgur yoğurulduktan sonra buna için katılması gibi değişik biçimlerde de hazırlanabilir.
İçli Köfte Afiyet Olsun...


1675


yemek tarifleri köfteler içli köfte tarifi içli, köfte, içli köfte tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE