Sütlü Tatlılar »

Keşkülü Fukara

Keşkülü Fukara

Keşkülü Fukara

Keşkülü Fukara, Türk mutfağının klasiklerindendir. Keşkülü Fukara'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Keşkülü Fukara tarifi malzemeleri;

 • 8 su bardağı süt
 • 1,5 su bardağı tozşeker
 • 2 su bardağı badem içi
 • 1,5 kahve fincanı pirinç unu
 • 1 bardak su
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 kahve fincanı tuzsuz antepfıstığı
 • 2 kahve fincanı hindistancevizi

Keşkülü Fukara tarifi uygulama aşamaları;

 1. Derin bir tencereye 1 su bardağı dolusu badem içi ile 1 bardak su konarak ateşin ü-zerine oturtulur. Su kaynamaya başlayınca tencere ateşten indirilir. Sıcak su süzülerek dökülür, kalan bademlerin kabukları ayıklanır ve mutfak robotundan iki defa geçirilerek kıyılır. Daha sonra bu kıyılmış bademler azar azar havanda macun durumuna gelinceye kadar iyice dövülerek ezilir. Macun durumuna getirilmiş bademler büyükçe derin bir kâseye konur.
 2. Macun kıvamına gelmiş bademlerin üzerine, 1 su bardağı sıcak süt dökülür. İyice ovularak bademle süt birbirine karıştırılır. Daha sonra bu karışım bir tel süzgeçten geçirilir ve bir kenara bırakılır. Geriye kalan 7 su bardağı süte 1 çay kaşığı tuz ilave edilir ve süt kaynatılmak üzere ateşte oturtulur.
 3. Sütün kaynamasını beklerken, bir başka kâseye 1,5 kahve fincanı pirinç u-nu konur. Bunun üzerine 1 bardak su yavaş yavaş sicim şeklinde akıtılırken karışım hızlı hızlı karıştırılarak pirinç unu suya yedirilir. Daha sonra bu karışım yine azar azar akıtılarak hızlı hızlı karıştırılmakta olan kaynar süte dökülerek yedirilir.
 4. Pirinç unu katılmış süt, bir tahta kaşık yardımıyla tencerenin dibi kazınırcasına hızlı hızlı karıştırılarak yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra bu karışıma, bir kenara bırakılmış olan sütlü badem ile 1,5 su bardağı tozşeker ilave edilir ve bu karışım koyu bir kıvama gelinceye kadar ağı ağır karıştırıfa karıştırıla pişirilir.
 5. Karışım istenen kıvama gelince tencere ateşten indirilir. Keşkülümüz artık hazırdır. Küçük kâselere veya uzunca bir servis tabağına boşaltılır ve soğuması i-çin bir kenarda beklemeye bıkardır.
 6. Keşkül soğurken diğer tarafta derince bir kaba, 1 bardak su, badem içi, tuzsuz antepfıstığı konur ve kaynaması i-çin ateşe oturtulur. Su kaynayınca kap ateşten indirilir. Suyunu süzüp döktükten sonra, iç kabukları ayıklanan fıstık ve badem içleri ayrı ayrı mutfak robotundan geçirilerek kıyılır.
 7. Keşkül soğuduktan sonra daha önceden kıyılmış olan antepfıstıkları ve badem içleri üzerine serpilir. Ayrıca istenirse keşkülü fukaranın üzeri hindistanceviziyle süslenir ve sofraya servis yapılır.
 8. Arzuya göre hindistancevizinin yerine dövülmüş lohusaşekeri de serpilebilir.
Keşkülü Fukara Afiyet Olsun...


2695


yemek tarifleri sütlü tatlılar keşkülü fukara tarifi keşkülü, fukara, keşkülü fukara tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE