Turtalar »

Kestaneli Turta

Kestaneli Turta

Kestaneli Turta

Kestaneli Turta, Türk mutfağının klasiklerindendir. Kestaneli Turta'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Kestaneli Turta tarifi malzemeleri;

 • 400 gr tereyağ
 • 300 gr tozşeker
 • 75 gr pudraşeker
 • 250 gr un
 • yeteri kadar süt
 • yarım paket kabartma tozu
 • 3 yumurta
 • bir avuç Kestane şekeri
 • 400 gr haşlanmış ve şuruba batırılmış Kestane
 • 3 çorba kaşığı rom

Kestaneli Turta tarifi uygulama aşamaları;

 1. Haşlandıktan sonra kabukları ayıklanmış ve bir gün şurupta yatırılmış olan Kestane, yeteri kadar sütle bir kaba konur ve ateşte ı-sıtılır. Kestaneler ısınınca ezilerek ince süzgeçten geçirilir.
 2. Tozşekerin yarısı iki çorba kaşığı rom ve mümkün olduğu kadar az suyla eritilir.
 3. Büyük bir porselen kâsede tereyağının 350 gramı krema haline gelinceye kadar çırpılır. Çırpmaya ara vermeksizin bu kremaya azar azar Kestane ezmesi ile bir kaşık rom (bir fincan kadarı bir kenara ayrılır) ve pudraşeker katılır. Bir başka porselen kâsede yumurtaların sarıları iyice çırpılır. Çırpmaya ara ver meksizin kalan tozşeker azar a zar serpilerek yedirilir. Ka rışım iyice köpükleşin-ce, içine kabartma tozu karıştırılmış un azar azar serpilerek katılır. Öte yandan bir başka kapta bir tutam tuz katılmış yumurta akları iyice köpürtülür, sonra azar azar yumurta sarılarına katıla rak yavaş yavaş karıştırılır
 4. Dört köşe ve alçak kenarlı bir fırın tepsisinin içi yağlandıktan sonra, bir yağ kağıdıyla kaplanır; sonra bu kâğıt da yağlanır ve üstüne ince bir tabaka un serpilir. Malzeme iyice karışınca bu tepsinin içine boşaltılır ve spatu-layla düzgün bir hale getirilir (karışımın kabaracağını hesaplayarak kalıbın yarısı dol-durumalıdır).
 5. Yukarıda anlatıldığı şekilde hazırlanan kalıp 1 90 derece ısıya göre ayarlanmış bir fırına sürülür. 10 dakika kadar fırında bırakılır. Turtanın yüzü kızarmaya başlayınca (yani yaklaşık 10 dakika sonra) kalıp fırından çıkarılır ve nemli kalın bir bezin üstüne baş a-şağı edilir.
 6. Turtanın üstündeki yağ kâğıdı çıkarıldıktan sonra, önceden hazırlanmış olan şurubun bir bölümü turtaya püskürtülür ve Kestaneli kremanın yarısı bir spatulayla turtaya sıvanır. Sonra turtanın kızarmış yanı dışarıda, kremalı yüzü ortada kalacak biçimde turta ikiye katlanır ve yağlanmış bir yağ kâğıdına sarılır.
 7. Turta iyice soğuyuncaya kadar bu biçimde tutulur. Soğuyunca yağ kâğıdı açılır, içindeki turta bir servis tabağının içine yerleştirilir. Azar azar yedirerek kalan şurup turtanın üzerine dökülür. Daha önce bir kenara ayrılmış olan Kestane kreması da bir spatula yardımıyla turtanın yüzüne yayılır.
 8. Bir fincanlık Kestane ezmesi türlü biçimlerde turtanın üstüne konur. Kestane şekerleri de turtanın üstüne serpiştirildikten sonra, böylece süslenmiş olan tabak buzdolabına konur ve birkaç saat burada bırakıldıktan sonra servis yapılır.
Kestaneli Turta Afiyet Olsun...


1511


yemek tarifleri turtalar kestaneli turta tarifi kestaneli, turta, kestaneli turta tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE