Kekler »

Plum Kek

Plum Kek

Plum Kek

Plum Kek, Türk mutfağının klasiklerindendir. Plum Kek'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Plum Kek tarifi malzemeleri;

 • 220 gr tereyağı
 • 200 gr un
 • 200 gr tozşeker
 • 150 gr kuru üzüm
 • 100 gr meyve şekerlemesi (limon veya portakal)
 • 4 yumurta
 • 1 limon
 • 1 kadeh rom

Plum Kek tarifi uygulama aşamaları;

 1. Kuru üzümler şişmeleri için soğuk suyun i-çine konur (eğer soğuk suda şişmelerini beklemek için zaman yeterli değilse ılık suda ıs-latılabilir). Öte yandan 100 gr kadar meyve şekerle-melesi doğranarak küçük parçalara bölünür ve bir kadeh romun içine yatırılır, arada sırada karıştırılır.
 2. Plum keki pişirmek çin kenarları yüksek, dikdörtgen biçiminde bir kalıp kullanılır. Önce kalıbın dibi ve kenarları hafifçe yağlanır. Sonra kalıbın içi, kenarları eşit enlilikte kesilmiş uzun iki yağ kağıdıyla çaprazlama kaplanır, en son o larak da kalıbın içine kaplanan yağlı kâğıt yağlanır ve unlanır.
 3. Kalıp yukarıda anlatıldığı şekrld hazırlandıktan sonra ka-lan tereyağı küçük parçalara bölünerek derince bir porselen kâseye koyulur. Bir tahta kaşıkla dövülerek krema durumuna getirilip, içine 200 gr tozşeker katılır. Çırpmaya ara vermeden kabarıncaya kadar karıştırılır.
 4. Kâsenin içindekiler kabardıktan sonra önce bir yumurta, sonra da unun bir bölümü katılarak yoğururcasına karıştırılır ve iyice yedirilir. Böylece unla yumurta bitinceye kadar bir ondan, bir diğerinden ilave edilir.
 5. Hamurun kokulu olması için limon kabuğunun beyazı çıkarılıp atılır, sonra rendelenerek hamurun içine katılır.
 6. Şekerlemeler romun içinden, üzümler de sudan çıkarılır ve süzülür, daha sonra hepsi unlanarak hamura katılır. Şekerlemelerle üzümler hamura katılmadan önce unlanır, çünkü böylece pişme sırasında bunların kekin dibine çökmesi önlenmiş olur. Şekerlemelerin ve üzümlerin hamurun her yanına düzenli bir biçimde yayılması için hamur tekrar yoğrulur.Böylece malzemesi tamamlanmış olan hamur iyice yoğrulduktan sonra, önceden hazırlanan kalıba boşaltılır ve kızgın fırına sürülür; fırının kapağı bir saat kadar hiç açılmadan kek pişirilir.
 7. Kek piştikten sonra fırından çıkarılır, ince uçlu bir bıçakla kalıbın kenarlarından ayrılıp, kalıp baş aşağı edilerek bir tepsiye boşaltılır. Kek zedelenmeden yağlı kâğıt çıkarılır ve tekrar ters çevrilerek servis tabağına yerleştirilir. Bir süre soğuması beklendikten sonra servis yapılır.
 8. Plum kek servis yapılacak günden bir gün önce hazırlanırsa daha lezzetli olur. Çünkü kek bekleyince kurur ve daha gevrek olur.
Plum Kek Afiyet Olsun...


1844


yemek tarifleri kekler plum kek tarifi plum, kek, plum kek tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE