Profiterol

Fransız mutfağının klasiklerindendir. En popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Malzemeleri;

 • 1,5 su bardağı un
 • 200 gr tereyağı
 • 5 yumurta
 • bir çay kaşığı Tuz
 • 1 limon
 • 2,5 su bardağı süt
 • 1/2 su bardağı şeker
 • 1 kahve fincanı kakao
 • 200 gr çikolata

Uygulama aşamaları;

 1. Fırın tepsisi yağlanıp unlanır. Bir tencereye 2,5 bardak su, tereyağı ve 1 çay kaşığı Tuz konup ateşe oturtulur. Su kaynayınca ateşten indirilir. Unun hepsi boşaltılır ve kaşıkla hızlı hızlı karıştırılır. Hamur kıvama gelince ateşten indirilir ve soğumaya bırakılır.
 2. Bir süre sonra yumurtalar kırılarak hamura katılır ve hamur 30 dakika dinlendirilir. Hamur sıkma torbasına elle bastırılarak doldurulur, sonra yağlı tepsiye küçük yuvarlaklar şeklinde sıkılır. Hamurun bitince tepsi kızgın fırına konur ve 20 dakika pişirilir. Kızaran hamurlar fırından çıkarılır, tepsiden alınarak masanın üzerine dizilir, soğutulur.
 3. Bu hamurların özelliği, ortasının kremayla doldurulacak biçimde boş olmasıdır. Bu boşluk, fırında pişerken oluşur.
 4. Krema yapmak için süt ve bir parça limon kabuğu tencerede kaynatılır. Başka bir tencerede tereyağı eritilir. Ateşteki tencereye a-zar azar un katılır ve kaşıkla karıştırılarak un yağa yedirilir ve ateşten alınır. Sütle eritilmiş olan kakao ve şeker azar azar yağlı una karıştırılır. Kaynayan süt, içindeki limon kabuğu alındıktan sonra karışıma katılır ve karıştırmaya devam edilerek krema ateşin üzerine konur. 5 dakika karıştırılarak kaynatılır, sonra ateşten alınarak soğutulur. Sonra pasta enjektörüne boşaltılır.
 5. Masanın üzerinde soğumaya bırakılan hamurların her birine yan tarafından birer delik açılır ve krema enjektörle deliklerden hamurların içine doldurulur. Hamurların içi krema yerine krem şantiyle de (hazır krem şantiy kullanılır) doldurulabilir. Hamurlara krem şantiy doldurulacaksa, krem şantiyi erimemesi için servis yapılmadan kısa süre önce, hamurlara doldurulmalıdır.
 6. Hamurların içini doldurmak için yumurtalı krema da kullanılabilir: 1,5 tabaka jelatin soğuk suda ıslatılır. Bir kapta 4 yumurtanın sarısı, 4 çorba kaşığı tozşekerle karıştırılır, kabarıp köpük haline gelinceye kadar iyice çırpılır. Bu karışıma yavaş yavaş 8 çorba kaşığı kırmızı şarap katılır. Kap, içinde su kaynamakta olan bir tencerenin üzerine oturtulur (benmari usulü), krema kabarıncaya kadar karıştırılır ve kıvama gelince ateşten alınır. Soğuk suda ıslatılmış jelatin tabakası sudan çıkarılır, elle iyice sıkılır, küçük parçalara bölünerek kremanın içine atılır. Mikserle çırpılarak krema hamurların içine doldurulmaya hazır duruma getirilir.
 7. Hamurların içine çikolatalı krema da konulabilir: 200 gr rendelenmiş çikolata, benmari usulüyle ateşte eritilir, gerekirse 1 çorba kaşığı su katılabilir. Ateşten alınır, soğumaya bırakılır. Sertleşmemesi için buzdolabına konmamalıdır.
 8. Çikolata soğuyunca, kap buzun ortasına oturtulur. Erimiş çikolataya 1 /2 İt çok soğuk krema katılır. Mikserle kabarıncaya kadar iyice çırpılır, 1 kahve fincanı pudraşeker katılır. Eğer kokulu olması isteniyorsa, herhangi bir likörden birkaç damla konulabilir. Hazırlanan bu krema yukarıda anlatıldığı biçimde, hamur-lan n içine doldurulur. Profiterolün sosunu hazırlamak için, çikolata rendelenip porselen veya cam bir kaba konur. Benmari usulü eritilir. Çikolata eriyince parlaklık vermesi için 50 gr margarin ilave edilir. Margarin eridikten sonra, ateşten alınır. Erimiş çikolata içleri kremayla doldurulmuş hamurların üzerine sıcak olarak dökülür. Hamurlar iyice çikolatayı emdikten sonra, bir müddet bekletilir ve soğuk olarak servis yapılır.
Profiterol Afiyet Olsun...


4754


yemek tarifleri sütlü tatlılar profiterol tarifi profiterol, profiterol tarifi fransız mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE