Börekler »

Tavuklu Saray Böreği

Tavuklu Saray Böreği

Tavuklu Saray Böreği

Türk mutfağının klasiklerindendir. En popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Malzemeleri;

 • 1 tavuk budu (veya göğsü)
 • 3/4 fincan un
 • 1 bardak süt
 • 1,5 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 tutam cevz-i bevva
 • 1 kahve kaşığı karabiber
 • 7 kahve fincanı un
 • 150 gr tereyağı ( yarısı hamurun içine konacak, kalanıyla hamur sıvanacak)
 • 3/4 su bardağı su
 • 1 çorba kaşığı Tuz
 • 2 kahve fincanı Zeytinyağı
 • 1 yumurtanın sarısı

Uygulama aşamaları;

 1. Haşlanmış bir tavuk budu veya göğsü ince ince kıyılır. Bir tencereye tereyağı konur ve yağ kızmak üzereyken, hızlı hızlı karıştırılarak azar azar un serpilir ve yağa yedirilir. Karıştırmaya ara vermeden yağlı un sararıncaya kadar (4-5 dakika) kavrulur. Bu una azar azar süt akıtılır. Karıştırmaya ara vermeden muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir.
 2. Karışım, kıvamını bulunca, kıyılmış tavuk eti, karabiber, cevz-i bevva ve yeteri kadar Tuz ilave edilir. Birkaç defa karıştırdıktan sonra tencere ateşten indirilir. Yumurtanın sarısı da ilave edilerek birkaç kez daha karıştırılır ve malzeme soğumaya bırakılır.
 3. Un elenir ve ortası havuz gibi açılır. Buraya sırasıyla su, Tuz ve yumuşatılmış tereyağı konur. Karışım karıştırılır, yoğurularak çok yumuşak olmayan bir kıvama getirilir ve hamur yuvarlanarak uzatılır.
 4. Uzatılmış hamur 10 eşit parçaya bölünür. Her parça, üzerine bastırılarak yassılaştırılır, içinde 2 kahve fincanı Zeytinyağı bulunan bir kaba yerleştirilir ve zaman zaman çevirerek hamurlar Zeytinyağında 30 dakika kadar dinlendirilir.
 5. Zeytinyağına yatırılmış hamurlar teker teker alınır ve yağlanmış tezgâhın üzerine konur. Merdaneyle yemek tabağı büyüklüğünde (12-14 cm çapında) açılır.
 6. Açılan hamurlar yan yana dizildikten sonra, 75 gr tereyağı tahta kaşıkla ezilerek yumuşak macun kıvamına getirilir ve açılmış hamurlara eşit ölçüde sürülür. Tereyağıyla iyice yağlanmış her hamur yuvarlağı üçe katlanır, yani önce sağ kanadı ortaya doğru katlanır, sonra sol kanadı katlanmış diğer kanadın üstüne katlanır.
 7. Böylece 3 katlı uzun bir biçimde olan hamur, önce bir ucu sonra diğer ucu ortaya doğru katlanarak gene üçe katlanır. Böylece katmerlenmiş, yani 9 katlı olan hamur parçaları yeniden Zeytinyağının içine konur ve soğukça bir yerde 45 dakika kadar dinlendirilir. Eğer 45 dakika beklemeden, hamurlar hafifçe katılaşmaya başlarsa, kıvamını bulmuş olacağından hemen yağlanmış hamur tezgâhın üstüne konularak, merdaneyle küçük yemek tabağı büyüklüğünde açılır ve yukarıda tarif edildiği gibi katlanıp katmerle-nir ve katmerlenmiş hamurlar 1 saat Zeytinyağında dinlendirilir.
 8. 1 saat dinlendirildikten sonra hamurlar teker teker alınır ve Zeytinyağıyla yağlanmış tezgâhın üzerinde açılır. Böylece hamurların her birinden 16 cm çapında 10 tane yuvarlak yufka elde edilir.
 9. Yan yana dizilen bu hamurların ortasına, önceden hazırlanmış ve soğutulmuş olan tavuklu iç aynı miktarda konur.
 10. Hamurlara yani katmerlenmiş yufkalara tavuklu iç konduktan sonra teker teker birer bohça gibi kapatılır. Yani yuvarlağın önce bir kenarı için üzerine getirip örtülür, sonra karşısındaki uç, daha sonra iki yandaki uçları katlanarak bohça şeklinde kapatılır.
 11. Yufkaların hepsi bu şekilde kapatılınca hafifçe ıslatılmış veya yağlanmış fırın tepsisine ikişer parmak aralıkla sıralanır. Bir yumurtanın sarısı çırpıldıktan sonra bohçaların üzerine fırçayla sürülür.
 12. Tepsi orta hararetli fırına sürülür ve hamurlar kabarıp üstleri nar gibi kızarıncaya kadar (25-30 dakika) pişirilir. Börekler pişince, fırından alınıp servis tabağına konur ve sıcak sıcak servis yapılır.
Tavuklu Saray Böreği Afiyet Olsun...


1742


yemek tarifleri börekler tavuklu saray böreği tarifi tavuklu, saray, böreği, tavuklu saray böreği tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE