Boza

Boza
Boza

İçecekler » Boza

Boza malzemeleri;

Süre:1-2 gün

 • 2 bardak bulgur
 • 21 bardak su
 • 2 çorba kaşığı un
 • ½ bardak yoğurt
 • ½ tatlı kaşığı kuru maya
 • 2,5 çorba kaşığı şeker
 • ½ çorba kaşığı vanilya
 • 2 çorba kaşığı tarçın


Boza uygulama aşamaları;

 1. Bulguru büyük bir tencereye koyup 12 bardak su ile üzeri kapalı olarak oda sıcaklığında 1 gece bekletin. Kısık ateşte 2 saat pişirin. Mutfak robotuna koyup çekin ve süzgeçten geçirin. Karışımı buzdolabına koyun.
 2. Süzgeçin üzerinde kalan bulguru yeniden tencereye koyun ve 8 bardak su ilave edip kısık ateşte 1 saat daha pişirin. Süzgeçten geçirip buzdolabına koyun.
 3. Unu küçük bir tencereye koyup üzerine 2/3 bardak su koyun ve kısık ateşte sürekli karıştırarak koyulaşıncaya dek pişirin. Ateşten alıp içine 2 çorba kaşığı şeker koyup eriyinceye dek karıştırın. Ilıyınca içine yoğurt katın.
 4. Mayayı ¼ bardak ılık suda ezip 5 dakika bekletin ve yoğurt karışımına katın. Ilık ortamda 30 dakika bekletin. Mayalı karışımı ezilmiş bulgura ekleyip oda sıcaklığında yaklaşık 1-2 gün bekletin ve ara sıra karıştırın. Vanilya ve kalan şekeri ekleyip şeker iyice eriyinceye dek karıştırın. Tarçınla servis yapın.
 5. Bu karışım buzdolabında 2-3 gün bekletilebilir. 12 kişilik
 6. Boza Nasıl İçilir:
  Boza soğuk olarak içilir.Üstüne tarçın ilave edilebilir. Normal içilebileceği gibi bardak içine koyarak orta boy kaşık ile içilmesi de tavsiye edilir.
 7. Bozanın Faydaları:
  Bozanın faydaları da oldukça fazla. Farklı lezzetiyle soğuk ve uzun kış gecelerini ısıtan boza, vitamin deposu özelliği de taşıyor.Bünyesinde A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri de bulunuyor. Mayalanması sırasında ürettiği laktik asit ise ender gıda maddelerinde bulunuyor ve bu değerli asit türünün hazmı kolaylaştırıcı etkisi var. Süt yapıcı özelliği nedeniyle hamile bayanlara ve vitamin kaynağı olarak sporculara tavsiye ediliyor. Bozanın faydalarının TÜBİTAK'ta yapılan araştırmayla ortaya konulmuştur: "Kolera hastalığında bile etkili olduğu söylenir. Bir vitamin deposu aynı zamanda. İçindeki yağ oranı da sıfır.Paylaş

Dünya Mutfakları Türk Mutfağı Mutfağı Içecekler Boza Tarifi Boza, TarifiBenzer Tarifler

Oriental Orangade (Oryantal Portakalata)

Kategori :Yemek öncesi ve sonrasıGarnitür : Dekoratif portakal ka ...

Kahveli Frozen

Espresso, süt, esmer şeker, kahve ve çikolatalı dondurmayı karışt ...

Ahududu Likörü

Ahududu iyice yıkanır. Saplarıyla birlikte cam bir kavanoza konur ...