Sütlü Tatlılar »

Meyveli Krem Karamel

Meyveli Krem Karamel

Meyveli Krem Karamel

Türk mutfağının klasiklerindendir. En popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Malzemeleri;

 • 1 su bardağı tozşeker
 • 300 gr taze veya kurutulmuş kayısı
 • 2,5 su bardağı süt
 • 10 yaprak jelatin
 • 1 kavanoz şeftali veya kayısı marmelatı
 • 6 yumurta
 • 1 paket vanilya
 • 500 gr çiğ krema
 • yeteri kadar muz likörü {veya başka bir likör)

Uygulama aşamaları;

 1. Jelatin yaprakları soğuk suda yumuşatılır. Sütten birkaç kaşık bir kenara ayrıldıktan sonra geri kalanı vanilyayla birlikte ateşte kaynatılır.
 2. Büyükçe bir kâsede yumurta sarısıyla tozşeker iyice çırpılır. Şeker eriyip karışımının rengi değişerek köpürünce çırpmaya ara vermeden kaynatılmış süt yavaş yavaş sicim gibi akıtılarak yedirilir. Süt iyice yedirildikten sonra kâse, hafif a-teşe konmuş içinde kaynar su bulunan daha geniş bir tencerenin içine oturtulur. Bu süre zarfında karıştırmaya devam edilir. Krema kaynamak üzereyken yumuşatılmış jelatinin üçte ikisi, suyu sıkıldıktan sonra ufalanarak, kremaya katılır. Hızlı hızlı karıştırılarak jelatin kremaya iyice yedirilir. Kâse benmariden çıkarılır. Sonra kenarda soğumaya bırakılır.
 3. Diğer tarafta bir kenara ayrılmış olan birkaç kaşık süt ısıtılır. Bunun içine kalan jelatin, suyu sıkıldıktan sonra, ufalanarak ilave edilir. İstenirse yarım kadeh likör katılıp bir taşım daha kaynatılır ve bir kenarda soğumaya bırakılır.
 4. Bir miktar kayısı bir kenara ayrıldıktan sonra kalan kayısılar ince ince doğranır. Bir kâseye boşaltılan marmelat bir tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırılır ve güzelce yumuşatılır.
 5. Çiğ krema çırpılarak köpürtülür sonra iyice soğumuş yumurtalı kremaya karıştırılarak yedirilir. Kremanın dörtte biri bir başka kâseye alınır. Hızlı hızlı karıştırmaya devam e-dilerek marmelat katılır, iyice yedirilir.
 6. Bu arada soğumuş olan jelatinle krem ka-ramel kalıplarının dibi ve kenarları jelatinle-nir. Her kalıbın dibine dilimlenmiş bir kayısı konduktan sonra bu kalıplar buzdolabında yaklaşık 1 saat kadar bırakılır. Kalıplar, jelatin iyice donunca dolaptan a mır, marmelatlı krema kalıplara eşit miktarda paylaştırılarak konur. Üzerine vanilyalı beyaz krema ilave edilip, kalıplar yeniden buzdolabına konur.
 7. Krem karamel kalıplarındaki krema iyice donunca, kalıplar kaynar suya batırı-lıp çıkarılır ve tatlı servis tabağına baş a sağı edilerek boşaltılır. Krem karamellerin çevresi kayısılarla süslenir ve servis zamanına kadar buzdo-abında tutulur.
 8. İstenirse krem karamel küçük kalıplar yerine büyük bir kalıpta da yapılabilir.
Meyveli Krem Karamel Afiyet Olsun...


1907


yemek tarifleri sütlü tatlılar meyveli krem karamel tarifi meyveli, krem, karamel, meyveli krem karamel tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE