Çörekler »

Sigara Dolması Fırında

Sigara Dolması Fırında

Sigara Dolması Fırında

Sigara Dolması Fırında, Türk mutfağının klasiklerindendir. Sigara Dolması Fırında'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Sigara Dolması Fırında tarifi malzemeleri;

 • 16 sigara dolması için
 • 6 yumurta
 • 200 gr tozşeker
 • 125 gr un
 • 1 limon
 • 1 kaşık tereyağı
 • yeteri kadar tuz
 • 30 gr meyve şekerlemesi
 • 50 gr pudraşeker
 • 1 vanilya çubuğu
 • 1 su bardağı krem şanti

Sigara Dolması Fırında tarifi uygulama aşamaları;

 1. Bir fırın tepsisinin içi yağlanır. Üstüne bir yağ kâğıdı serilir. Bu kâğıt da önce yağa, sonra una bulanmış olmalıdır. Daha sonra tepsi, fazla unu dökülsün diye başaşağı edilir ve sonra düzeltilip bir kenara bırakılır.
 2. 4 yumurta, yayvan ve büyük bir porselen kâsenin içine kırılır. Üzerlerine 100 gr tozşeker dökülür. Çırparak şeker eritilir ve karışım iyice köpürtülür. Çırpmaya ara vermeden yeteri kadar tuz ile sadece sarısı rendelenmiş limon kabuğu ve elekten geçirilmiş 100 gr un, kâsenin içindekilere katılır.
 3. Çırpmaya bir süre devam edilir. Birbirine iyice yedirilen karışım fırın tepsisine boşaltılır. Bir spatulayla yarım santim kalınlığında olacak biçimde düzlenir.
 4. Fırın tepsisi 200 dereceye göre kızdırılmış fırına sürülür ve orada 15 dakika kadar bırakılır. Bu süre sonunda tepsi fırından çıkarılır ve nemli bir temiz çuval parçasının üstüne baş aşağı edilir. Yağ kâğıdı hemen çıkarılıp alınır (hamuru bozmadan). Sonra bu pişmiş hamur 6-7 cm'lik karelere kesilir. Her kare nemli bezin yardımıyla sarılır, iki ucu üst üste getirilir ve açılmaması için iki yanından birer plastik kürdanla tutturulur ve böylece soğumaya bırakılır.
 5. Beride süt vanilya çubuğuyla kaynatılır. Süt kaynayınca ateşten indirilir ve içindeki çubuk çıkarılır.
 6. Yassı bir porselen kâseye 2 yumurtanın sarıları ile 50 gr tozşeker konur, çırparak bunlar köpük durumuna getirilir. Karışım iyice köpürünce buna azar azar 25 gr un katılıp yedirilir. Sicim inceliğinde akıtılan sıcak sütü de karıştırılmakta olan bu kremaya yedirdikten sonra kâse, içinde kaynar su bulunan ateşteki bir kabın içine oturtulur. Karıştırmaya ara verilmemelidir.
 7. Krema kaynayacak kadar ısınınca ( kaynamasına meydan vermeden) kâse ateşten indirilmeli, kaymak bağlamaması için arada bir karıştırılarak soğumaya bırakılmalıdır.
 8. Kızarmış çubuk hamurlar soğuyunca bunların plastik kürdanları çıkarılır. Bir bardak kadar krem şanti sıkma torbasına konarak bu çubukların bir yanlarından yarıya kadar doldurulur. Daha önce hazırlanmış olan krema da bir başka sıkma torbasına konur ve bu krema da çubukların öbür uçlarından yarıya kadar sıkıp doldurulur.
 9. Sigara dolmaları bir tabağa yerleştirildikten sonra, üzerine pudraşeker ile kıyılırcasına ince doğranmış meyve şekerlemeleri serpiştirilir. Tabak servis vaktine kadar buzdolabında saklanır.
Sigara Dolması Fırında Afiyet Olsun...


1204


yemek tarifleri çörekler sigara dolması fırında tarifi sigara, dolması, fırında, sigara dolması fırında tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE