Çörekler »

Sigara Dolması

Sigara Dolması

Sigara Dolması

Sigara Dolması, Türk mutfağının klasiklerindendir. Sigara Dolması'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Sigara Dolması tarifi malzemeleri;

 • 300 gr un
 • 25 gr tozşeker
 • 6-7 kaşık kırmızı şarap
 • yeteri kadar tuz
 • 1 /2 kg lor peyniri
 • 75 gr meyve şekerlemesi
 • 250 gr pudraşeker
 • 1 çorba kaşığı dövülmüş antepfıstığı
 • 1 yumurta
 • yeteri kadar zeytinyağı

Sigara Dolması tarifi uygulama aşamaları;

 1. Meyve şekerlemeleri küçük parçalara doğranır, içi, bir sıkma torbasına doldurmak niyetinde olanlar bunları torbanın ağzından kolaylıkla geçecek küçüklükte doğramalıdırlar.
 2. Lor peyniri ince delikli tel süzgeçten geçirilerek püre durumuna getirilir. Buna 200 gr pudraşekerle doğranmış meyve şekerlemeleri ve ezilmiş antepfıstığı katılır. Karışım birbirine iyice yedirilir ve buzdolabına kaldırılır. Un, tezgâhın üstüne elekten geçirilerek dökülür. Ortası çukurlaştırılır. Buraya yeteri kadar tuz ile tozşeker ve a-zar azar katılarak 6-7 kaşık kırmızı şarap dökülerek hepsi birden yoğrulur ve oldukça katı bir hamur elde edilir.
 3. Hamur top gibi yuvarlanarak yağ kâğıdına sarılır ve buzdolabına kaldırılıp orada iki saat kadar dinlendiririlir.
 4. Bu süre sonunda hamur çıkarılıp hafifçe yoğrulur ve una bulanmış merdaneyle açılarak 3-4 mm kalınlığında yufka elde edilir.
 5. Hamur kesme tırtılıyla veya bir bıçakla hamur, her kenarı yaklaşık 10'ar cm olan karelere bölünür. Hamur parçalarından biri a-lınır ve karenin bir ucu kalıba dayanarak, kalıp yuvarlanmak suretiyle hamurun kalıba iyice sarılması sağlanır. Karenin öbür ucu hafifçe çırpılmış yumurtaya bulanıp hamuru yapıştırılacaktır.
 6. Bütün hamur parçaları sarıldıktan sonra kafesli bir kızartma tenceresinden yararlanılarak bol zeytinyağında ve her defasında birkaç parça çubuk hamuru kızartılır.
 7. Tel kafesi tenceresinden çıkarılarak pişmiş hamurlar yağdan alınır, kurutma kâğıtlarının üstüne yayılarak soğumaya bırakılır. Sigara biçimindeki hamurlar ılıyınca, bunların içindeki madenî veya tahta çubuklar çıkarılır ve iyice soğumaya bırakılır.
 8. Buzdolabındaki krema geniş ağızlı bir sıkma torbasına boşaltılır ve bu torbanın yardımıyla kızartılan böreklerin içi doldurulur.
 9. Hazır olan sigara dolması bir tatlı servisi tabağına veya meyve sepetine yerleştirilir. Kalan pudraşeker de sigara dolmalarının üzerlerine serpiştirildikten sonra tatlı servis yapılabilir.
Sigara Dolması Afiyet Olsun...


1754


yemek tarifleri çörekler sigara dolması tarifi sigara, dolması, sigara dolması tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE