Turtalar »

Badem Ezmeli Turta

Badem Ezmeli Turta

Badem Ezmeli Turta

Badem Ezmeli Turta, Türk mutfağının klasiklerindendir. Badem Ezmeli Turta'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Badem Ezmeli Turta tarifi malzemeleri;

 • 100 gr un
 • 200 gr tozşeker
 • 25 gr pudraşeker
 • 150 gr herhangi bir marmelat
 • 1/2 kg badem ezmesi (400 gr beyaz, 100 gr yeşil)
 • 5 yumurta
 • 1 kaşık tereyağı

Badem Ezmeli Turta tarifi uygulama aşamaları;

 1. Yaklaşık 23 cm çapındaki bir turta kalıbının içi önce bolca yağlanıp sonra unlanır. Yumurtaların şartlarıyla akları ayrılır. Yumurtaların sarıları yayvan bir porselen kâseye boşaltılır. Buna 50 gr tozşeker ilave edilir ve çırpılarak şeker eritilip
 2. karışım köpürtü lür. Karışımı çırpmaya ara verme den kalan un elekten geçirilip azar azar \ katılır ve şekerli yumurtaya yavaş yavaş yedirilir. Beri yanda yumurtaların akları bir çimdik tuzla iyice çırpılıp kar köpüğü haline getirilir. Sonra bundan kaşık kaşık alınır ve yavaş yavaş karıştırılmakta olan şekerli yumurta karışımına i-lave edilip yedirilir.
 3. Yumurta aklarının katılması sona erince karışım turta kalıbına boşaltılır ve 190 dereceye göre kızdırılmış fırına koyulur. Turta hamuru 50 dakika kadar fırında kalıp pişince kalıp çıkartılır. Bir ızgaranın üstüne baş aşağı edilerek sıcak turta o-turtulur.
 4. Turta soğuyunca alt ve üst olmak üzere ortadan ikiye bölünür. Kalan tozşeker üç kaşık suyla kısık ateşe oturtulup eritilir ve şerbet haline getirilir. Sonra bu şerbetle turta hamurunun kesilmiş iki yüzü iyice ıslatılır.
 5. Seçeceğiniz herhangi bir marmelat tahta bir kaşıkla işleyerek iyice yumuşatılıp turtanın şerbetlenmiş alt yüzüne iyice yayılır. Bunun üstüne turtanın üst yüzü oturtulur. Turtanın kenarındaki ve üstündeki kabuklaşmış bölüm keskin bir bıçakla tıraş edercesine kesilip atılır.
 6. Çalışma tezgâhının üzerine beyaz badem ezmeleri konur. Tezgâha ve merdaneye biraz pudraşeker serpiştirildikten sonra ezme bir yufka gibi açılır (turtanın üstünü ve kenarlarını kaplayacak yuvarlaklıkta). Yufka gibi açılmış badem ezmesinin parçalanmaması için merdaneyle yuvarlayarak tezgâhtan kaldırılıp turtanın üstüne oturtulur.
 7. Badem ezmesi yufkası turtaya bastırılarak iyice yapıştırılır. Sonra alttan taşıp artmış olan yerleri keskin bir bıçakla kesilip alınır ve nemli bir tül-bente sarılır. İçine şekerci boyası ilave edilerek yeşil renge boyanmış öbür parça badem ezmesi de, pudraşekere bulanmış merdaneyle açtıktan sonra yaklaşık birer santimlik şeritler halinde kesilir ve bu şeritlerle turtanın üstü çeşitli biçimlerde süslenir.
 8. Tülbente sarılı olan beyaz badem içi merdaneyle açılıp bundan elde edilecek yuvarlaklarla turtanın yanları süslenir. Turtanın üstüne kalan pudraşeker serpiştirildikten sonra buzdolabına kaldırılıp burada yarım saat kadar tutulur.
 9. Daha sonra sofraya çıkarılıp servis yapılır.
Badem Ezmeli Turta Afiyet Olsun...


1558


yemek tarifleri turtalar badem ezmeli turta tarifi badem, ezmeli, turta, badem ezmeli turta tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE