Revani

Revani, Türk mutfağının klasiklerindendir. Revani'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Revani tarifi malzemeleri;

  • 5 adet yumurta
  • 1 kahve fincanı toz şeker,
  • 2 çay fincanı irmik
ŞURUP İÇİN:
  • 3 su toz şeker
  • 6 bardak su
  • 1 kahve kaşığı limon suyu

Revani tarifi uygulama aşamaları;

  1. Kenarlı, yuvarlak, 40 santimetre çapında küçük bir tepsiyi yağladıktan sonra kek kalıbı gibi hafifçe unlayın. Kolayınıza geliyorsa, tepsinin dibine bir parşömen kağıdı da yayabilirsiniz.
  2. Derin bir kaba kıracağınız yumurtaları, 1 kahve fincanı toz şekerle birlikte, zaman zaman hafif ateşe koyarak iyice çırpın ve yoğurt gibi koyulaşmasını sağlayın. İrmiği ekleyip karıştırdıktan sonra tepsiye boşaltın ve orta ısıdaki fırında 30 dakika pişirerek bir kenarda ılınmaya bırakın. Fırında pişerken şurubu hazırlayın.
  3. Revaniyi daha büyük bir tepsiye ters çevirin. Eğer altında kâğıt varsa, özenle çıkarın. Üzerine hazırladığınız şurubu dibinde 1,5 bardak kalıncaya kadar dökün. Tatlının şurubu çekmesine özen gösterin.
  4. Kalan şurubu 2 dakika daha kaynatarak kıvamlandırın ve revaniyi soğutup dilimlere ayırdıktan sonra dağıtım tabağına alarak üzerine dökün ve servis yapın.

Not: İrmiği katarken, yumurtayı sulandırmamak için gereğinden fazla karıştırmamalısınız. Şurubu yoğurt tatlısında olduğu gibi hazırlayın.

Revani Afiyet Olsun...


1883


yemek tarifleri hamur tatlıları revani tarifi revani, revani tarifi türk mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE