Turtalar »

Sacher Turtası

Sacher Turtası

Sacher Turtası

Avusturya mutfağının klasiklerindendir. En popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Malzemeleri;

 • 150 gr un
 • 150 gr pudraşeker
 • 150 gr tereyağı
 • 6 yumurta
 • 250 gr sütlü çikolata
 • yeteri kadar Tuz
 • 200 gr tozşeker
 • 1 kahve fincanı şeftali marmelatı
 • 2 yaprak jelatin
 • 1 bardak krem şanti

Uygulama aşamaları;

 1. Yuvarlak bir turta kalıbının içi önce yağlanır, sonra üstüne un serpilir. Unun, kalıbın her yanına eşit biçimde yapışması için kalıp sağa sola çevrildikten sonra, artan unların dökülmesi için baş aşağı edilir ve düzeltip kenara bırakılır.
 2. Bir kuşaneye 150 gr çikolata rendelenir. İki çorba kaşığı su katılır ve çok hafif bir ateşte çikolata karıştırılarak eritilir. Beride kalan tereyağı bir kâseye konur ve bu kâse kaynar su bulunan bir kabın içine oturtulur. Yağ eriyince eritilmiş olan çikolataya katılıp iyice karıştırılır ve bunlar birbirine yedirilir. Bir kâsede yumurtaların sarıları ile 150 gr pudraşeker çırpılarak iyice köpürtülür. Sonra bu köpük hafif hafif karıştırılırken yağlı çikolata azar azar buna katılıp iyice yedirilir. Bir başka kâsede yumurta akları ile bir tutam Tuz iyice çırpılıp kar köpüğü haline getirilir. Sonra bu köpükten kaşık kaşık alınarak karıştırılmakta olan çikolatalı, yumurtalı ve yağlı karışıma azar azar katılıp yedirilir.
 3. Bu karışım yavaş yavaş karıştırılırken, içine bir elekten azar azar un serpilip yedirilir. Turtanın hamuru iyice birbirine yedirilince, orta dereceye göre ayarlanmış kızgın fırına sürülür. Turta kabarıp pişince bir kibrit çöpü sokup, pişip pişmediği kontrol edilir. Kibrit çöpüne hamur bulaşmamışsa pişmiş demektir. O zaman kalıp fırından çıkarılır ve 1-2 dakika bir kenarda dinlendirilir. Sonra bir servis tabağına baş aşağı edilip kalıptan çıkarılır.
 4. Turtanın hemen so-ğumaması için üstü bir bezle örtülür ve bir köşeye kaldırılır.
 5. Turta hazır olunca suda ıslatılmış iki yaprak jelatin iyice sıkılır. Sonra parçalanıp ufalanır. Bir başka kapta 200 gr tozşeker bir kahve fincanı suyla eritilir. Kap ateşe oturtulur. KavT^cTicıya yüz tutacağı sırada rendelenmiş ve toz haline getirilmiş 100 gr çikolata ile bir kahve fincanı şeftali marmelatı katılır. Bunlar iyice karıştırılıp bunlar birbirine yedirilir. Ateşten indirmeden bir dakika önce iyice ufalanmış jelatin katılır. Birkaç defa karıştırdıktan sonra kap ateşten ndirilir. Bekletilen turtanın üstündeki bez kaldırılır ve ateşten indirilen çikolatalı karışım üstüne azar azar dökülerek bir spatulayla her yanına iyice yayılır. Turta iyice soğuyunca, yanında bir kâse krem şanti olduğu halde servis yapılır. İsteyenler krem şantiyi jelatinli çikolatanın üstüne dökerek türlü süsler yapabilirler.
Sacher Turtası Afiyet Olsun...


2330


yemek tarifleri turtalar sacher turtası tarifi sacher, turtası, sacher turtası tarifi avusturya mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE