Ekmekler »

Ciabatta Ekmeği

Ciabatta Ekmeği

Ciabatta Ekmeği

Ciabatta Ekmeği, İtalya mutfağının klasiklerindendir. Ciabatta Ekmeği'nin en popüler tarifini bu sayfada okumaktasınız.

Ciabatta Ekmeği tarifi malzemeleri;

 • 2 bardak beyaz un
 • ¾ tatlı kaşığı instant kuru maya
 • ½ tatlı kaşığı tuz
 • 3 çorba kaşığı Süt, oda sıcaklığında
 • ¾ bardak su
 • 1 çorba kaşığı tereyağı, oda sıcaklığında
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Tepsi için:

 • ½ bardak mısır unu

Ciabatta Ekmeği tarifi uygulama aşamaları;

Elde Yapılışı:
 1. Eğer elle yapıyorsanız unu, tuzu ve kuru mayayı geniş bir kapta karıştırın. Oda sıcaklığındaki suyu, Sütü, tereyağını ve zeytinyağını ilave ederek hamurunuzu 10 dakika yoğurun. Hamurunuz çok yumuşak ve biraz da cıvık olacaktır.
 2. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, tuzu ve kuru mayayı mikser kabına alın. Oda sıcaklığındaki suyu, Sütü, tereyağını ve zeytinyağını ilave ederek hamurunuzu 6-7 dakika yoğurun. Hamurunuz çok yumuşak ve biraz da cıvık olacaktır.
 3. Hamurunuzu evin ılık bir yerinde 2-3 saat mayalanmaya bırakın.
 4. Mayalanan hamuru tekrar yoğurmadan kaşık veya spatul kullanarak bol mısır unuyla iyice kaplanmış fırın tepsisine alıp elinizi gerektikçe unlayarak 2 cm kalınlığında uzun bir dikdörtgen şeklinde yayın.
 5. 45 dakika daha kabarması için bekletin.
 6. Önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 30 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin. Eğer ekmeğin üstü erken kızarırsa aluminyum folyo ile örtüp pişirmeye devam edin.

Makinede Yapılışı:

 1. Makinenin ekmek pişirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın. Makineyle birlikte gelen kap ve kaşık ölçülerini kullanarak hazneye ilk olarak suyu ve Sütü üzerine zeytinyağını koyun. Unu bir kaşıkla serperek suyu örtecek şekilde ilave edip üzerine haznenin bir köşesine tuzu karşı köşesine tereyağını ekleyin. Unun ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin.
 2. Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın.
 3. Hamur programını seçerek makineyi çalıştırın.
 4. Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağını açıp malzemelerin iyice karışmış olduğunu kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.
 5. 10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurunuz çok yumuşak ve biraz da cıvık olacaktır.
 6. Programın bitiminde hamuru tahta kaşık veya spatul kullanarak bol mısır unuyla iyice kaplanmış fırın tepsisine alın. Elinizi gerektikçe unlayarak 2 cm kalınlığında uzun bir dikdörtgen şeklinde yayın.
 7. 45 dakika daha kabarması için bekletin.
 8. Önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 30 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin. Eğer ekmeğin üstü erken kızarırsa aluminyum folyo ile örtüp pişirmeye devam edin.
Ciabatta Ekmeği Afiyet Olsun...


2374


yemek tarifleri ekmekler ciabatta ekmeği tarifi ciabatta, ekmeği, ciabatta ekmeği tarifi italya mutfağı

Benzer TariflerOrtaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE