Terbiyeli Kuşkonmaz

Terbiyeli Kuşkonmaz
Terbiyeli Kuşkonmaz

Sebze Yemekleri » Terbiyeli Kuşkonmaz

Terbiyeli Kuşkonmaz malzemeleri;

  • 1,5 kg kuşkonmaz
  • 1 bardak süt
  • 1 yumurtanın sarısı
  • 1 limonun suyu
  • birkaç sap maydanoz
  • yeteri kadar tuz


Terbiyeli Kuşkonmaz uygulama aşamaları;

  1. Kuşkonmazların sapları, ucundaki morumsu kısmın bittiği yerden başlanarak bıçakla kazınarak temizlenir ve içinde soğuk su bulunan bir kaba atılır. Hepsi ayıklanınca sudan çıkarılır, körpe yerleri, yani morumsu kısımları alta gelecek biçimde yan yana dizilir. Boyları aynı olacak şekilde sapları kesilir, 8-10 kuşkonmaz demet haline getirilir.
  2. İçinde 24 bardak kaynamış su ve 3 çorba kaşığı tuz olan tencereye, körpe uçları suyun dışında kalacak biçimde dikine yerleştirilir. Tencerenin kapağı örtülür ve kuşkonmazlar yumuşayıncaya kadar, yani 20-25 dakika kadar haşlanır.
  3. Sonra sıcak sudan çıkarılıp soğuk suya konur ve yarım saat bekletilir. Bu süre içinde soğuk su birkaç kez değiştirilir. Sonra 3 dakika kadar tekrar kaynar suda haşlanır, çıkarılıp kurulandıktan sonra ipleri kesilir ve servis tabağına yerleştirilir.
  4. Diğer tarafta bir kaba limon suyu, ince kıyılmış maydanoz, yumurta sarısı, süt ve tuz konularak iyice çırpılır ve kuşkonmazların üzerine dökülür, sıcak fırına konur ve 5 dakika pişirildikten sonra çıkarılıp servis yapılır.


yemek tarifleri yemek tarifleri sebze yemekleri terbiyeli kuşkonmaz tarifi terbiyeli, kuşkonmaz, terbiyeli kuşkonmaz tarifi türk mutfağı mutfağıBenzer Tarifler

Block A
Block B
Block C


Ortaköy-Beşiktaş-İstanbul-TÜRKİYE